G5 M2 Mid-module Assessment cloned 10/29/2020

Last updated about 5 years ago
24 questions
1

Write the expression that goes with these words:
50 times the sum of 64 and 36

1

What is the value of the expression that goes with these words? (You wrote the expression in #1.)
50 times the sum of 64 and 36

1

Write the expression that goes with these words:
Divide the difference between 1,200 and 700 by 5

1

What is the value of the expression that goes with these words?
Divide the difference between 1,200 and 700 by 5

1

Write the expression that goes with these words:
The sum of 3 fifteens and 17 fifteens

1

What is the value of the expression that goes with these words?
The sum of 3 fifteens and 17 fifteens

1

Write the expression that goes with these words:
15 times the sum of 14 and 6

1

What is the value of the expression that goes with these words?
15 times the sum of 14 and 6

1

Write the numerical expression in words:
10 × (250 + 45)

1

Calculate the value of the expression:
10 × (250 + 45)

1

Write the numerical expression in words:
(560 + 440) × 14

1

Calculate the value of the expression:
(560 + 440) × 14

2

Compare the two expressions using < , > , or = .
100 x 8 _____ 25 × (4 × 9)

1

Compare the two expressions using < , > , or = .
48 × 12 _______ 50 twelves – 3 twelves

1

Compare the two expressions using < , > , or = .
24 × 36 _______ 18 twenty-fours, doubled

1

Solve.
25 × 30 = ___________

1

2.5 x 30 = 25 tenths x 30

1

Solve.
2.5 x 30 =

4

Multiply using the standard algorithm.
514 x 33 =

4

Multiply using the standard algorithm.
546 x 405 =

4

For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each.
How much did the school spend in all?

4

Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair.
Each bow requires 1.5 yards of ribbon.
At the fabric store, ribbon is sold by the foot.
If Jeanne wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy?
Show all your work. Write an answer sentence that includes units.

4

If the ribbon costs 10¢ per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars? Explain your reasoning,
including how you decided where to place the decimal.

1

A manufacturer is making 1,000 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide.
Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need.
Do not calculate the total, just write the expression. (You can use the ^ to show an exponent.)