Unit 4 Test Practice Review

Last updated over 2 years ago
16 questions
Let's work hard and share our strategies!
1

Unit 4A🌶️🌶️
The sloth travels ⅓ meters in 1/10 of a minute. What is the sloth’s running speed?
Find the meters per minute using fractions!

1

Unit 4A🌶️🌶️🌶️
Another sloth, let's name her Hope, travels 0.2 minutes per meter. Does Hope travel faster or slower than the sloth in question 1?

Show your work!

1

Unit 4BFractions🌶️
Green is my second favorite color. This recipe makes my perfect shade of green paint:
I use 2/5 less yellow paint than blue paint.

Mrs. Mullen will follow the same recipe.
She will use b cups of blue paint and mix it with y cups of yellow paint.

Write an equation to represent the relationship between b and y.

Use a fraction in your equation.

1

Unit 4BDecimals🌶️
Angelina has a recipe for oatmeal cookies.
She uses 3/4 more cups of flour than the total cups of oatmeal.
She will use d cups of oatmeal with f cups of flour.

Write an equation to represent the relationship between d and f.

Use a decimal in your equation.

It is always good to keep checking in on your progress!

Did you use a fraction in #3 and a decimal in #4?

Do you find less than or more than equations easier to write?
1

Unit 4BPercents🌶️
The number of textbooks the school purchased this year was 25% more than the number of books purchased last school year.

Write an equation to represent the relationship between the number of books purchased this year, T, and the number of books purchased last year, L.

1

Unit 4C🌶️🌶️
The bill at a restaurant is $12. You leave a 20% tip. What is your total restaurant bill, including the tip?

Show your work. Label the answer in proper money format.

1

Unit 4C🌶️🌶️
If an item has an original price of $90 and has been discounted by 30%, what is the sale price?

Show your work. Label answer.

1

Unit 4C🌶️🌶️
Tiffany makes money by commission rates on riding mower sales. She gets 21% of everything she sells.
If Tiffany sold $27,000 worth of riding mowers this month, what is her salary for the month?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4C🌶️🌶️🌶️
I just got a message my screen time was up by 25% this week. It was 7 hours total this week.
How many total hours of screen time did I have last week?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4C🌶️🌶️🌶️
If an item has a sale price of $42 after it has been discounted by 30%, what was the original price?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4D🌶️
Tiffany earns $15 per hour. The store gives her a raise of $0.75 per hour. What percent is her raise?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4D🌶️🌶️
The store purchased one riding mower for $1,500 and sold the riding mower for $2025. What was the percent mark-up for the mower?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4D🌶️🌶️
The original price of a pair of shorts is $40. When I went to pay for them, surprise, they were only $32.80. (Don't you love when that happens?) What was the percent discount on the shorts?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4C🌶️🌶️
A jacket has an original price of $50. You have a 20% off coupon. The sales tax will be 4%. What will you pay for the jacket after the discount and then the additional sales tax?
Show your work. Label answer.

1

Unit 4C🌶️🌶️
The bill at a restaurant comes to $40. The sales tax is 6% and you will leave a 15% tip. What is the total cost?
Show your work. Label answer.

1

This one may take a few tries...SUPER CHALLENGE if you have the time. 🌶️🔥
Steven makes a base monthly salary of $2700.
As a vendor, he must sell $17000 worth of items per month.
He also makes a 10% commission on all sales beyond the monthly quota.
There is also an additional 5% bonus on top of the normal commission rate for any sales beyond $25000.
If Steven sold $48,000 this month, how much did he make to the nearest dollar?
Show your work. Label answer.