Topic 2-1 to 2-3 Quiz

Last updated about 5 years ago
5 questions
3

What is the unit rate in meters per second if a car travels 371 meters in 28​ seconds?


Write numbers only in the ANSWER box. Do not include spaces in the answer box.
Use equivalent ratios with giant ones to find the answer.

7

A​ 14-ounce bottle costs​ $3.36.
A​ 20-ounce bottle costs​ $5.60.


What is the best​ buy? Use equivalent ratios with giant ones.

4

A bicyclist rides 1/5 mile in 1/70 hour. How far will the bicyclist ride in 6/7 of an hour?
Use equivalent ratios with giant ones as was shown in class.


Write numbers only in the ANSWER box. Do not include spaces in the answer box.
Show correct units in the WORK box.

3

Four apples cost $1.88. How much will seven apples cost?
Write and solve either using equivalent ratios or a proportion as was shown in class.

Write numbers only in the ANSWER box. Do not include spaces in the answer box.
Show correct units in the WORK box.

3

Does the table show proportional relationship?
Select True for yes or False for no.
Show work by completing the table. Show work to support your answer.