Ratios and Rates Test, Chapter 11/5/2020
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
40 questions

1
One notation for 8 to 9
One notation for 8 to 9
1
A notion for 8 to 9 that is different that what you put in question 1.
A notion for 8 to 9 that is different that what you put in question 1.
1
What is the ratio of new books to used books?
What is the ratio of new books to used books?
1
What is the ratio of used books to all books on the shelf?
What is the ratio of used books to all books on the shelf?
1
What is Jose's rate in words per minute (do not abbreviate)
What is Jose's rate in words per minute (do not abbreviate)
1
The unit price, in dollars, per towel is
The unit price, in dollars, per towel is

1
The unit price for the 2.12 pound bag is $_____ per pound (you only need to enter numbers)
The unit price for the 2.12 pound bag is $_____ per pound (you only need to enter numbers)
1
The unit price for the 4.54 pound bag is $_____ per pound (you only need to enter numbers)
The unit price for the 4.54 pound bag is $_____ per pound (you only need to enter numbers)
1
The better buy is:
The better buy is:
1
How many hours of bike use does a customer get per dollar? _______ hours per dollar
How many hours of bike use does a customer get per dollar? _______ hours per dollar
1
How many pounds of seed are needed per acre? ____ pounds per acre
How many pounds of seed are needed per acre? ____ pounds per acre

1
Time taken per bush for the first gardener: _________ minutes (You can upload the same paper for questions 12-14)
Time taken per bush for the first gardener: _________ minutes (You can upload the same paper for questions 12-14)
1
Time taken per bush for the second gardener: ________ minutes. (You can upload the same paper for questions 12-14)
Time taken per bush for the second gardener: ________ minutes. (You can upload the same paper for questions 12-14)
1
Time taken per bush for the third gardener: ________ minutes. (You can upload the same paper for questions 12-14)
Time taken per bush for the third gardener: ________ minutes. (You can upload the same paper for questions 12-14)
1
1
Number of tickets ex. 1,2 - do not put space and put in order
Number of tickets ex. 1,2 - do not put space and put in order
1
Charge($) ex. 1,2 - do not put space and put in order and only use numbers - no $
Charge($) ex. 1,2 - do not put space and put in order and only use numbers - no $

1
Use the chart to answer the question about the cost for Yoko to take people to the movie.
Use the chart to answer the question about the cost for Yoko to take people to the movie.
1
The predicted cost for 9 people is $_____________.
The predicted cost for 9 people is $_____________.
1
Using the chart, chose the correct answer about the distance per minute the train goes.
Using the chart, chose the correct answer about the distance per minute the train goes.
1
Based on the information on the chart, the predicted aount of time to travel 36 kilometers is: ________ minutes.
Based on the information on the chart, the predicted aount of time to travel 36 kilometers is: ________ minutes.

1
1
1
1
You will be emailed this graph so that you can complete it and upload.
You will be emailed this graph so that you can complete it and upload.
1
What was the rate in gallons per minute?
What was the rate in gallons per minute?
1
What is the unit price in dollars per tangerine? Make sure to write dollars and cents notation properly.
What is the unit price in dollars per tangerine? Make sure to write dollars and cents notation properly.

1
The unit price for the 14.2 ounce bottle is: $_________ per ounce.
The unit price for the 14.2 ounce bottle is: $_________ per ounce.
1
The unit price for the 33.9 ounce bottle is $________ per ounce
The unit price for the 33.9 ounce bottle is $________ per ounce
1
The better buy is:
The better buy is:
1
What is Kala's speed?
What is Kala's speed?
1
How long does it take to travel 238 miles?
How long does it take to travel 238 miles?
1
What is 65% of 45?
What is 65% of 45?
1
How much is the sales tax, in dollars?
How much is the sales tax, in dollars?

1
57 is what percent of 60?
57 is what percent of 60?
1
What is 65% of 40?
What is 65% of 40?
1
How much is the increase in dollars?
How much is the increase in dollars?
1
How much money was in his account at the year end?
How much money was in his account at the year end?
1
What is the sale price?
What is the sale price?
1
How many employees did the company have a year ago?
How many employees did the company have a year ago?