Unit Rate/Proportion Quiz
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
6 questions
1
One day, Farmer Brown counts his chickens and his eggs. He finds the ratio of chickens to eggs is 7 to 12. If there are 77 chickens, how many eggs are there? π₯ π
One day, Farmer Brown counts his chickens and his eggs. He finds the ratio of chickens to eggs is 7 to 12. If there are 77 chickens, how many eggs are there? π₯ π
1
At Freddyβs Ready Teddy Bear store, you can get 6 bears for $20. How much will it cost for 9 bears? π» π» π»
At Freddyβs Ready Teddy Bear store, you can get 6 bears for $20. How much will it cost for 9 bears? π» π» π»
1
1. Marsha used 2 cups of sugar to make 3 dozen cookies. How much sugar would she use to make 9 dozen cookies? πͺ πͺ πͺ
1. Marsha used 2 cups of sugar to make 3 dozen cookies. How much sugar would she use to make 9 dozen cookies? πͺ πͺ πͺ
1
Bobby rode 18 miles in 24 minutes. At this rate, how many miles did he ride in 4 minutes?π² π²
Bobby rode 18 miles in 24 minutes. At this rate, how many miles did he ride in 4 minutes?π² π²
1
If 5 oranges cost $4, how much does each orange cost?π π π
If 5 oranges cost $4, how much does each orange cost?π π π
1
π¦ A butterfly can fly 82 feet in four seconds. π A bee can fly 50 feet in two seconds. Which can fly faster and by how much?
π¦ A butterfly can fly 82 feet in four seconds. π A bee can fly 50 feet in two seconds. Which can fly faster and by how much?