Unit Rate/Proportion Quiz

Last updated about 5 years ago
6 questions
1

One day, Farmer Brown counts his chickens and his eggs. He finds the ratio of chickens to eggs is 7 to 12. If there are 77 chickens, how many eggs are there? πŸ₯š πŸ”

1

At Freddy’s Ready Teddy Bear store, you can get 6 bears for $20. How much will it cost for 9 bears? 🐻 🐻 🐻

1

1. Marsha used 2 cups of sugar to make 3 dozen cookies. How much sugar would she use to make 9 dozen cookies? πŸͺ πŸͺ πŸͺ

1

Bobby rode 18 miles in 24 minutes. At this rate, how many miles did he ride in 4 minutes?🚲 🚲

1

If 5 oranges cost $4, how much does each orange cost?🍊 🍊 🍊

1

πŸ¦‹ A butterfly can fly 82 feet in four seconds. 🐝 A bee can fly 50 feet in two seconds. Which can fly faster and by how much?