Unit rate and price
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
8 questions

1
TruMoo Chocolate milk tastes great with donuts. A 16-ounce pint costs $1.37. If the unit price remains the same, how much would 2 quarts of milk cost?
TruMoo Chocolate milk tastes great with donuts. A 16-ounce pint costs $1.37. If the unit price remains the same, how much would 2 quarts of milk cost?
1
Grape soda poured over vanilla ice cream is called a purple cow. YUM! We need to buy enough soda to make one for everyone in our class. An 8-ounce cup of grape soda costs $0.55 in the vending machine. If the unit price remains the same, how much would 3 quarts of soda cost?
Grape soda poured over vanilla ice cream is called a purple cow. YUM! We need to buy enough soda to make one for everyone in our class. An 8-ounce cup of grape soda costs $0.55 in the vending machine. If the unit price remains the same, how much would 3 quarts of soda cost?
1
We are taking a class trip to the beach. We want to save our skin and use sunscreen! An 8- ounce bottle of sunscreen costs $7.44. If the unit price remains the same, how much would a gallon of sunscreen cost?
We are taking a class trip to the beach. We want to save our skin and use sunscreen! An 8- ounce bottle of sunscreen costs $7.44. If the unit price remains the same, how much would a gallon of sunscreen cost?
1
No one likes dirty hair! A 16-ounce pint of shampoo costs $5.42 If the unit price remains the same, how much would two quarts of shampoo cost?
No one likes dirty hair! A 16-ounce pint of shampoo costs $5.42 If the unit price remains the same, how much would two quarts of shampoo cost?

1
Thanksgiving is coming! This year we are going to fry the turkey! A 32-ounce quart bottle of oil costs $1.65. If the unit price remains the same, how much would 5 gallons of oil cost?
Thanksgiving is coming! This year we are going to fry the turkey! A 32-ounce quart bottle of oil costs $1.65. If the unit price remains the same, how much would 5 gallons of oil cost?
1
Nothing tastes better on a hot day than a nice cup of iced tea. A 16-ounce pint of tea costs $1.42. If the unit price remains the same, how much would 1 gallon of tea cost?
Nothing tastes better on a hot day than a nice cup of iced tea. A 16-ounce pint of tea costs $1.42. If the unit price remains the same, how much would 1 gallon of tea cost?
1
Mrs. Lewis LOVES her coffee. An 8-ounce cup of Caribou Vanilla Hazelnut Dreamstate coffee costs $2.29 at the local cafe. Of course, she never drinks less than at least 2 quarts (the size of her favorite coffee mug)! If the unit price remains the same, how much would 2 quarts cost?
Mrs. Lewis LOVES her coffee. An 8-ounce cup of Caribou Vanilla Hazelnut Dreamstate coffee costs $2.29 at the local cafe. Of course, she never drinks less than at least 2 quarts (the size of her favorite coffee mug)! If the unit price remains the same, how much would 2 quarts cost?
1
Orange juice mixed with vanilla ice cream makes an orange Julius. A 32-ounce quart of orange juice costs $2.48. If the unit price remains the same, how much would 1-gallon cost?
Orange juice mixed with vanilla ice cream makes an orange Julius. A 32-ounce quart of orange juice costs $2.48. If the unit price remains the same, how much would 1-gallon cost?
