11/20 Review Guide: Proportional Reasoning and Complex Fractions

Last updated about 5 years ago
15 questions
Math 7 Review - Proportions, Unit Rates, and Complex Fractions.

Directions: Show work in the show work boxes. For word problems use CUBES, write the proportion, and write a sentence.
1

Solve the proportion.

1

Solve the proportion.

1

Solve the proportion.

1

Solve the proportion.

1

Solve the proportion.

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

A bottle of fever reducer medicine says to give 3 mL for every pound of body weight. How much would you give a 28 pound child?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

Beth was planing a trip to Western Samoa. Before going, she did some research and learned that the exchange rate is 6 Tala for $2. How many Tala would she get if she exchanged $6?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

A company's quality control department found an average of 5 defective models for every 1000 models that were checked. If the company produced 60,000 models in a year, how many of them could they expect to be defective?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

Jill paid $119.80 for 4 shirts. If each of the shirts cost the same, what is the cost for 1 shirt?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

The Anderson family is preparing for a family reunion. They think they will need 22 juice boxes for every 6 children who attend. How many juice boxes will they need if they are expecting 14 children?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

Renae went on a walk. She walked 2/3 of a mile in 2/9 of an hour. What was her speed in miles per hour?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

An airplane flew 8 1/2 miles in 1/3 of a minute. What is the unit rate in miles per minute?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

Josiah can jog 1 1/3 miles in 1/4 hour. Find his average speed in miles per hour.

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

Marcus has a bag of cat food that contains 22 1/2 cups. If he feeds his cats a total of 3/4 cups of food per day, how many days will the bag last?

1

Use CUBES. Write a proportion that could be used to solve for unknown. Then solve and write a sentence.

Better Buy: Granola bars come in packages of 3 and packages of 16.
The 3-bar pack costs $3.42, what would it cost for 1 granola bar?
The 16-bar pack costs $16.32, what would it cost for 1 granola bar?

Based on the answers above, is it better to buy a 3 pack or a 16 pack of granola bars?