APS Mid Module assessment (Module 2)
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
5 questions
1
Solve. Use words, numbers,,or pictures to explain how your answers in Part (a) and Part (b) are related.
Solve. Use words, numbers,,or pictures to explain how your answers in Part (a) and Part (b) are related.
1
Multiply 0.23 x 75. Show ALL work or explain how you found the product.
Multiply 0.23 x 75. Show ALL work or explain how you found the product.
1
For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $ 4.60 each and 39 bags of chips for $ 1.25 each. How much did the school spend in all?
For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $ 4.60 each and 39 bags of chips for $ 1.25 each. How much did the school spend in all?
1
Ny'airah makes hair bows for the cheerleaders. Each bow requires 4.5 feet of ribbon. If Ny'airah wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy? SHOW ALL OF YOUR WORK.
Ny'airah makes hair bows for the cheerleaders. Each bow requires 4.5 feet of ribbon. If Ny'airah wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy? SHOW ALL OF YOUR WORK.
1
If the ribbon costs 10 cents per foot, what is the total cost of the ribbon is dollars? Explain your reasoning, including how you decided where to place the decimal? (Use the product from question 4)
If the ribbon costs 10 cents per foot, what is the total cost of the ribbon is dollars? Explain your reasoning, including how you decided where to place the decimal? (Use the product from question 4)