7LRIS WS#15 Unit Rate/Better Buy
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
50 questions

1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/slice)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/slice)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/lb)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/lb)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/L)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/L)

1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/lb)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/lb)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/oz)
1
1
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/crayon)
Write the Unit Rate of the Option that has the Best Deal.
(Example of how to enter your answer: $0.27/crayon)

1
1. Eli went to GameStop and spent $28 on 4 video games.
Write the ratio as a fraction without labels.
1. Eli went to GameStop and spent $28 on 4 video games.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
1. Eli went to GameStop and spent $28 on 4 video games. Find the Unit Rate.
1. Eli went to GameStop and spent $28 on 4 video games.
Find the Unit Rate.
1
1. Eli went to GameStop and spent $28 on 4 video games.Write the price per game.
1. Eli went to GameStop and spent $28 on 4 video games.
Write the price per game.
1
2. Jessica traveled 15 hours and went 900 miles.
Write the ratio as a fraction without labels.
2. Jessica traveled 15 hours and went 900 miles.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
2. Jessica traveled 15 hours and went 900 miles.Find the unit rate.
2. Jessica traveled 15 hours and went 900 miles.
Find the unit rate.
1
2. Jessica traveled 15 hours and went 900 miles.Write the miles per hour.
2. Jessica traveled 15 hours and went 900 miles.
Write the miles per hour.
1
3. Henry can type 300 words in 6 minutes.
Write the ratio as a fraction without labels.
3. Henry can type 300 words in 6 minutes.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
3. Henry can type 300 words in 6 minutes.Find the Unit Rate.
3. Henry can type 300 words in 6 minutes.
Find the Unit Rate.
1
3. Henry can type 300 words in 6 minutes.Write the words per minute.
3. Henry can type 300 words in 6 minutes.
Write the words per minute.
1
4. Bryson can run 3 miles in 22.5 minutes.
Write the ratio as a fraction without labels.
4. Bryson can run 3 miles in 22.5 minutes.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
4. Bryson can run 3 miles in 22.5 minutes.Find the Unit Rate.
4. Bryson can run 3 miles in 22.5 minutes.
Find the Unit Rate.
1
4. Bryson can run 3 miles in 22.5 minutes.Write the minutes per mile.
4. Bryson can run 3 miles in 22.5 minutes.
Write the minutes per mile.
1
5. There are 2340 calories in a box of a dozen donuts.
Write the ratio as a fraction without labels.
5. There are 2340 calories in a box of a dozen donuts.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
5. There are 2340 calories in a box of a dozen donuts.Find the Unit Rate.
5. There are 2340 calories in a box of a dozen donuts.
Find the Unit Rate.
1
5. There are 2340 calories in a box of a dozen donuts.Write the calories per donut.
5. There are 2340 calories in a box of a dozen donuts.
Write the calories per donut.

1
6. In an Auditorium, there are 15 rows and a total of 450 seats.
Write the ratio as a fraction without labels.
6. In an Auditorium, there are 15 rows and a total of 450 seats.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
6. In an Auditorium, there are 15 rows and a total of 450 seats.Find the Unit Rate.
6. In an Auditorium, there are 15 rows and a total of 450 seats.
Find the Unit Rate.
1
6. In an Auditorium, there are 15 rows and a total of 450 seats.Write the seats per row.
6. In an Auditorium, there are 15 rows and a total of 450 seats.
Write the seats per row.
1
7. On a field trip, they have 406 students in 7 buses.
Write the ratio as a fraction without labels.
7. On a field trip, they have 406 students in 7 buses.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
7. On a field trip, they have 406 students in 7 buses.Find the Unit Rate.
7. On a field trip, they have 406 students in 7 buses.
Find the Unit Rate.
1
7. On a field trip, they have 406 students in 7 buses.Write the students per bus.
7. On a field trip, they have 406 students in 7 buses.
Write the students per bus.
1
8. Ashtyn sent 150 texts in 3 hours.
Write the ratio as a fraction without labels.
8. Ashtyn sent 150 texts in 3 hours.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
8. Ashtyn sent 150 texts in 3 hours.Find the Unit Rate.
8. Ashtyn sent 150 texts in 3 hours.
Find the Unit Rate.
1
8. Ashtyn sent 150 texts in 3 hours.Write the texts per hour.
8. Ashtyn sent 150 texts in 3 hours.
Write the texts per hour.
1
9. Kiara watched 6 episodes of Studio C in 3 hours.
Write the ratio as a fraction without labels.
9. Kiara watched 6 episodes of Studio C in 3 hours.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
9. Kiara watched 6 episodes of Studio C in 3 hours.Find the Unit Rate.
9. Kiara watched 6 episodes of Studio C in 3 hours.
Find the Unit Rate.
1
9. Kiara watched 6 episodes of Studio C in 3 hours.Write the episodes per hour.
9. Kiara watched 6 episodes of Studio C in 3 hours.
Write the episodes per hour.
1
10. Hayley read 7 books in 21 days.
Write the ratio as a fraction without labels.
10. Hayley read 7 books in 21 days.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
10. Hayley read 7 books in 21 days.Find the Unit Rate.
10. Hayley read 7 books in 21 days.
Find the Unit Rate.
1
10. Hayley read 7 books in 21 days.Write the days per book.
10. Hayley read 7 books in 21 days.
Write the days per book.