Lesson 5.4 Reteach
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
4 questions
1
A baker makes a total of 5 loaves of bread in 2.5 hours. At that rate, how many loaves of bread could the baker make in 7 hours? Explain.
Un panadero hace un total de 5 panes en 2,5 horas. A ese ritmo, ¿cuántas ¿Cuántas barras de pan podría hacer el panadero en 7 horas? Explícalo.
A baker makes a total of 5 loaves of bread in 2.5 hours. At that rate, how many loaves of bread could the baker make in 7 hours? Explain.
Un panadero hace un total de 5 panes en 2,5 horas. A ese ritmo, ¿cuántas ¿Cuántas barras de pan podría hacer el panadero en 7 horas? Explícalo.
1
A recipe for 8 servings of soup calls for 6 cups of vegetable broth. How many cups of broth are needed to make 20 servings of the soup?
Una receta para 8 raciones de sopa requiere 6 tazas de caldo de verduras. ¿Cuántas tazas de caldo se necesitan para hacer 20 raciones de sopa?
A recipe for 8 servings of soup calls for 6 cups of vegetable broth. How many cups of broth are needed to make 20 servings of the soup?
Una receta para 8 raciones de sopa requiere 6 tazas de caldo de verduras. ¿Cuántas tazas de caldo se necesitan para hacer 20 raciones de sopa?
A store sells two differentsized packages of light bulbs as shown in the table.
Una tienda vende dos paquetes de bombillas de distinto tamaño como se muestra en la tabla.
1
Which package is the best value?
¿Qué paquete tiene la mejor relación calidad precio?
Which package is the best value?
¿Qué paquete tiene la mejor relación calidad precio?
1
If you bought 24 light bulbs, how much money would you save by buying the less expensive light bulbs?
Si comprara 24 bombillas, ¿cuánto dinero se ahorraría al comprando las bombillas más baratas?
If you bought 24 light bulbs, how much money would you save by buying the less expensive light bulbs?
Si comprara 24 bombillas, ¿cuánto dinero se ahorraría al comprando las bombillas más baratas?
