Complete the following to review your vocabulary for this module.
1 point
1
Question 1
1.
is an example of a _______
1 point
1
Question 2
2.
_______ are ratios that name the same comparison.
1 point
1
Question 3
3.
How can a ratio be like a fraction? How can it be different from a fraction?
1 point
1
Question 4
4.
A ratio that compares two quantities with different units is called a _______. If the second quantity in the comparison is one, the comparison is a _______.
Concept and Skills
1 point
1
Question 5
5.
Write the ratio three different ways: 1 table for every 4 students.
1 point
1
Question 6
6.
In a smoothie, the ratio of ounces of blueberries to ounces of yogurt is 2 to 5. How many ounces of yogurt would be needed for a smoothie with 10 ounces of blueberries? State what strategy and tool you will use to answer the question, explain your choice, and then find the answer.
1 point
1
Question 7
7.
Given that 16 watermelons cost $48, which of these are equivalent ratios of number of watermelons to cost in dollars? Choose all that apply.
1 point
1
Question 8
8.
A florist makes a bouquet made up of 7 roses, 12 carnations, and 5 lilies. What is the ratio of roses to flowers that are not roses?
1 point
1
Question 9
9.
At the produce store, Wendy sees that grapes cost $13.50 for 3 pounds. What is the unit rate?
1 point
1
Question 10
10.
The double number line shows the numbers of minutes it takes Stan to run different numbers of miles. At the given unit rate, how many minutes would it take him to run 6 miles?
1 point
1
Question 11
11.
A plant grows at a constant rate. The table shows the heights of the plant for different numbers of days of growth.
Which of the following pairs of days and heights could also be included in the table? Select all that apply.
1 point
1
Question 12
12.
A paint store makes lime green paint by mixing 3 parts yellow paint to 1 part blue paint. A clerk mixes 5 parts yellow paint to 2 parts blue paint. Did the clerk use the correct ratio of yellow paint to blue paint? Explain.