7LRIS WS #21 Unit 5 Review
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
18 questions

1
1) Carlos reads 8 1/3 pages in 5 minutes. What is his average reading rate in pages per minute?
Write your answer as a mixed number and label it pages/minute
1) Carlos reads 8 1/3 pages in 5 minutes. What is his average reading rate in pages per minute?
Write your answer as a mixed number and label it pages/minute
1
2) Ashley rides her bike 8 miles in 50 minutes. What is her average biking rate in miles per minute?
Write your answer as a decimal and label it miles/minute.
2) Ashley rides her bike 8 miles in 50 minutes. What is her average biking rate in miles per minute?
Write your answer as a decimal and label it miles/minute.
1
3) Solve for n: Write your answer like: n = 7.
3) Solve for n:
Write your answer like: n = 7.
1
4) Solve for x: Write your answer like: x = 7
4) Solve for x:
Write your answer like: x = 7
1
5) You can buy six burgers for $15. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per burger.
Write you answer like this: y = the UNIT RATE x
5) You can buy six burgers for $15. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per burger.
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x
1
5a) How much would it cost to buy 10 burgers?
Remember to include the dollar sign. example: $15
5a) How much would it cost to buy 10 burgers?
Remember to include the dollar sign. example: $15
1
6) How much is earned in 1/2 an hour?
6) How much is earned in 1/2 an hour?
1
6) How much is earned in 2 hours?
6) How much is earned in 2 hours?
1
6) If you have earned $27, then how many hours have you worked?
6) If you have earned $27, then how many hours have you worked?
1
6) How much is earned in 7 hours?
6) How much is earned in 7 hours?
1
6a) What does the point (4, 36) on the table and graph represent?
Write your answer like this: $9 in 1 hour
6a) What does the point (4, 36) on the table and graph represent?
Write your answer like this:
$9 in 1 hour
1
6b) What is the unit rate?
Remember to label your answer like this: $3/hr
6b) What is the unit rate?
Remember to label your answer like this: $3/hr
1
6c) Write the unit rate equation:
Write you answer like this:y = the UNIT RATE x
6c) Write the unit rate equation:
Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x
1
6d) How much would you make in 40 hours?
Write answer like this: $1.25
6d) How much would you make in 40 hours?
Write answer like this: $1.25
1
7) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE your answer on your paper.
7) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE your answer on your paper.
1
8) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE you answer on your paper.
8) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE you answer on your paper.
1
9) Lin's sells a 6 oz. can of sliced pineapple for $0.90 and a 9 oz. can for $1.25. Which is the better buy?
9) Lin's sells a 6 oz. can of sliced pineapple for $0.90 and a 9 oz. can for $1.25. Which is the better buy?
1
Susie can make 48 cookies in 3 hours. How many cookies can she make in 7 hours?
Hint: Set up a proportion & solve.
Susie can make 48 cookies in 3 hours. How many cookies can she make in 7 hours?
Hint: Set up a proportion & solve.