7LRIS WS #21 Unit 5 Review

Last updated about 5 years ago
18 questions
1


1) Carlos reads 8 1/3 pages in 5 minutes. What is his average reading rate in pages per minute?

Write your answer as a mixed number and label it pages/minute

1

2) Ashley rides her bike 8 miles in 50 minutes. What is her average biking rate in miles per minute?

Write your answer as a decimal and label it miles/minute.

1


3) Solve for n:
Write your answer like: n = 7.

1

4) Solve for x:
Write your answer like: x = 7

1


5) You can buy six burgers for $15. Write the UNIT RATE EQUATION that gives the cost per burger.

Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x

1


5a) How much would it cost to buy 10 burgers?

Remember to include the dollar sign. example: $15

1


6) How much is earned in 1/2 an hour?

1


6) How much is earned in 2 hours?

1


6) If you have earned $27, then how many hours have you worked?

1


6) How much is earned in 7 hours?

1

6a) What does the point (4, 36) on the table and graph represent?

Write your answer like this:
$9 in 1 hour

1


6b) What is the unit rate?

Remember to label your answer like this: $3/hr

1


6c) Write the unit rate equation:

Write you answer like this:
y = the UNIT RATE x

1


6d) How much would you make in 40 hours?

Write answer like this: $1.25

1


7) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE your answer on your paper.

1

8) Determine if the following two ratios are proportional. PROVE you answer on your paper.

1


9) Lin's sells a 6 oz. can of sliced pineapple for $0.90 and a 9 oz. can for $1.25. Which is the better buy?

1


Susie can make 48 cookies in 3 hours. How many cookies can she make in 7 hours?

Hint: Set up a proportion & solve.