Use the power of 10 shortcut to multiply. 3.59 x 1,000
5 points
5
Question 2
2.
If Mikey spent $4.75 on popcorn and $2.45 on soda, which of the following is the amount he spent in total?
5 points
5
Question 3
3.
What is the product of the following:
5 points
5
Question 4
4.
Which matches the expanded form given? 4x100,000 + 6x1,000 + 9x100 + 5 x10 + 8
5 points
5
Question 5
5.
What is the result of the quotient:
5 points
5
Question 6
6.
Rachel spent $5.15 on pizza, $2.50 on soda, and $4.25 on a Monster Shake on Saturday. If she started the day with $20, how much money does she have left?
5 points
5
Question 7
7.
True of False: The line drawn over the repeating digit (or digits) in a repeating decimal is called an "infinity stone".
10 points
10
Question 8
8.
Find the product. Show your work on the computer OR attach a picture with scrapwork on paper.
10 points
10
Question 9
9.
Which of the following decimals is equal to the given fraction:
10 points
10
Question 10
10.
Mr. Henry uses his chop saw to cut a 96 inch piece of wood into 7.2 inch pieces. What is the largest number of whole pieces can he get from the 96 inch board? Show all work on the computer OR attach a picture with scrapwork on paper.
5 points
5
Question 11
11.
Find the following quotient:
10 points
10
Question 12
12.
Mrs. Eraca spends $8.82 on a secret Santa gift for Mr. Guillet. If she pays for the gift with a $10 bill, how much change should she receive? Show workon the computer OR attach a picture with scrapwork on paper.
5 points
5
Question 13
13.
In the above example, the decimal quotient (296.2) stops because there is no remainder. What do we call this type of decimal quotient?
10 points
10
Question 14
14.
An eerie blue light is seen shining in one of the math classrooms late one night. It goes on for 7.6 seconds, then 13.48 seconds, then 9 more seconds, then 0.073 seconds. What is the total amount of time the light was on? Show your work on the computer OR attach a picture with scrapwork on paper.
5 points
5
Question 15
15.
Which exponential form below represents the value shown? 1,000,000
10 points
10
Question 16
16.
Bonus (10 points) Show your work on the computer OR attach a picture with scrapwork on paper.
Jayson bought 11.4 gallons of gas that cost $2.16 per gallon. How much did he spend on gas? Round answer to the hundredth's place if necessary.