Exit Ticket 12.10.2020
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
4 questions
Note from the author:
Real-world multiplication multi-step problem
3
1. What is the regular cost of one uniform set? (Remember, a uniform set includes TWO jerseys!)
1. What is the regular cost of one uniform set? (Remember, a uniform set includes TWO jerseys!)
2
2. What is the regular cost of all 16 uniform sets? (Hint: use the answer to question 1)
2. What is the regular cost of all 16 uniform sets? (Hint: use the answer to question 1)
2
3. What is the team price of all 16 uniform sets? (Hint: the team price for each uniform is $56)
3. What is the team price of all 16 uniform sets? (Hint: the team price for each uniform is $56)
3
4. How much will they save by using the team price?
4. How much will they save by using the team price?