OUR Math 6.3.10

Last updated almost 5 years ago
30 questions
Note from the author:
Open Up Resources Grade 6 Unit 3 Lesson 10

Activity 10.1 Warm Up

1

Find the answer mentally.
A sticker costs 25 cents. How many dollars is that?

1

Find the answer mentally.
A pen costs 1.50 dollars. How many cents is that?

1

Find the answer mentally.
How many cents are in one dollar?

1

Find the answer mentally.
How many dollars are in one cent?

Activity 10.2 Coins

1

Complete the table to show the values of these U.S. coins.

1

Write the name of the coin that matches each expression.
  1. 25% of a dollar
  2. 5% of a dollar
  3. 1% of a dollar
  4. 100% of a dollar
  5. 10% of a dollar
  6. 50% of a dollar

Activity 10.3 Coins on a Number Line

1

The coins in Jada’s pocket are worth 75% of a dollar. How much are they worth (in dollars)?

1

The coins in Diego’s pocket are worth 150% of a dollar. How much are they worth (in dollars)?

1

Elena has 3 quarters and 5 dimes. What percentage of a dollar does she have?

Cool Down

1

Fill in the blank: The value of 8 dimes is ______% of the value of a dollar.

1

Name a combination of coins that is 130% of the value of a dollar.

Practice Problems

1

The value of 6 dimes is what percent of the value of a dollar?

1

The value of 6 quarters is what percent of the value of a dollar?

1

What percentage of a dollar is the value of 4 dimes?

1

What percentage of a dollar is the value of 1 nickel and 3 pennies?

1

What percentage of a dollar is the value of 5 quarters and 1 dime?

1

List three different combinations of coins, each with a value of 30% of a dollar.

1

List two different combinations of coins, each with a value of 140% of a dollar.

1

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of 1/2 cent as a percentage of $1.

1

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of 3 cents as a percentage of $1.

1

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of 20 cents as a percentage of $1.

1

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of $2.50 as a percentage of $1.

1

The United States government used to make coins of many different values.

State the worth of $5 as a percentage of $1.

1

Complete the double number to line show percentages of $50.

1

Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How many tokens could she buy with $6.05?

1

Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How much do 19 tokens cost?

1

A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How long will it take the snail to travel 24 cm?

1

A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How far does the snail travel in 6 minutes?

1

3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4, 5, and 6 tacos at the same rate.

1


If you buy t tacos for d dollars, what is the unit rate?

Source: Open Up Resouces (Download for free at openupresources.org.)