OUR Math 6.3.10
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
30 questions
Note from the author:
Open Up Resources Grade 6 Unit 3 Lesson 10
1
Find the answer mentally.A sticker costs 25 cents. How many dollars is that?
Find the answer mentally.
A sticker costs 25 cents. How many dollars is that?
1
Find the answer mentally.A pen costs 1.50 dollars. How many cents is that?
Find the answer mentally.
A pen costs 1.50 dollars. How many cents is that?
1
Find the answer mentally. How many cents are in one dollar?
Find the answer mentally.
How many cents are in one dollar?
1
Find the answer mentally.How many dollars are in one cent?
Find the answer mentally.
How many dollars are in one cent?
1
Complete the table to show the values of these U.S. coins.
Complete the table to show the values of these U.S. coins.
1
Write the name of the coin that matches each expression.- 25% of a dollar
- 5% of a dollar
- 1% of a dollar
- 100% of a dollar
- 10% of a dollar
- 50% of a dollar
Write the name of the coin that matches each expression.
- 25% of a dollar
- 5% of a dollar
- 1% of a dollar
- 100% of a dollar
- 10% of a dollar
- 50% of a dollar
1
The coins in Jada’s pocket are worth 75% of a dollar. How much are they worth (in dollars)?
The coins in Jada’s pocket are worth 75% of a dollar. How much are they worth (in dollars)?
1
The coins in Diego’s pocket are worth 150% of a dollar. How much are they worth (in dollars)?
The coins in Diego’s pocket are worth 150% of a dollar. How much are they worth (in dollars)?
1
Elena has 3 quarters and 5 dimes. What percentage of a dollar does she have?
Elena has 3 quarters and 5 dimes. What percentage of a dollar does she have?
1
Fill in the blank: The value of 8 dimes is ______% of the value of a dollar.
Fill in the blank: The value of 8 dimes is ______% of the value of a dollar.
1
Name a combination of coins that is 130% of the value of a dollar.
Name a combination of coins that is 130% of the value of a dollar.
1
The value of 6 dimes is what percent of the value of a dollar?
The value of 6 dimes is what percent of the value of a dollar?
1
The value of 6 quarters is what percent of the value of a dollar?
The value of 6 quarters is what percent of the value of a dollar?
1
What percentage of a dollar is the value of 4 dimes?
What percentage of a dollar is the value of 4 dimes?
1
What percentage of a dollar is the value of 1 nickel and 3 pennies?
What percentage of a dollar is the value of 1 nickel and 3 pennies?
1
What percentage of a dollar is the value of 5 quarters and 1 dime?
What percentage of a dollar is the value of 5 quarters and 1 dime?
1
List three different combinations of coins, each with a value of 30% of a dollar.
List three different combinations of coins, each with a value of 30% of a dollar.
1
List two different combinations of coins, each with a value of 140% of a dollar.
List two different combinations of coins, each with a value of 140% of a dollar.
1
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of 1/2 cent as a percentage of $1.
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of 1/2 cent as a percentage of $1.
1
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of 3 cents as a percentage of $1.
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of 3 cents as a percentage of $1.
1
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of 20 cents as a percentage of $1.
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of 20 cents as a percentage of $1.
1
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of $2.50 as a percentage of $1.
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of $2.50 as a percentage of $1.
1
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of $5 as a percentage of $1.
The United States government used to make coins of many different values.
State the worth of $5 as a percentage of $1.
1
Complete the double number to line show percentages of $50.
Complete the double number to line show percentages of $50.
1
Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How many tokens could she buy with $6.05?
Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How many tokens could she buy with $6.05?
1
Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How much do 19 tokens cost?
Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate: How much do 19 tokens cost?
1
A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How long will it take the snail to travel 24 cm?
A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How long will it take the snail to travel 24 cm?
1
A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How far does the snail travel in 6 minutes?
A snail travels 10 cm in 4 minutes. At this rate: How far does the snail travel in 6 minutes?
1
3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4, 5, and 6 tacos at the same rate.
3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4, 5, and 6 tacos at the same rate.
1
If you buy t tacos for d dollars, what is the unit rate?
If you buy t tacos for d dollars, what is the unit rate?