Review Grade 5 Mid-Module 2 Eng NY
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
23 questions
Note from the author:
Engage New York

3
Write an expression: 50 times the difference of 64 and 36
Write an expression: 50 times the difference of 64 and 36
3
The value of the expression: 50 times the difference of 64 and 36
The value of the expression: 50 times the difference of 64 and 36
3
Divide the sum between 800 and 700 by 5; write the expression
Divide the sum between 800 and 700 by 5; write the expression
3
Divide the sum between 800 and 700 by 5; what is the value of this expression?
Divide the sum between 800 and 700 by 5; what is the value of this expression?
3
The sum of 4 thirteens and 16 thirteens
The sum of 4 thirteens and 16 thirteens
3
The sum of 4 thirteens and 16 thirteens
The sum of 4 thirteens and 16 thirteens
3
12 times the sum of 6 and 12
12 times the sum of 6 and 12
3
12 times the sum of 6 and 12
12 times the sum of 6 and 12
3
Write in word form for 11 × (24 + 45)
Write in word form for 11 × (24 + 45)
3
The value of the expression of 11 × (24 + 45)
The value of the expression of 11 × (24 + 45)
3
Write the following expression in word form:
Write the following expression in word form:
3
The value of the expression 12 x (6+12)
The value of the expression 12 x (6+12)
3
Compare the two expressions using < , > , or =100 × 8 25 × (4 × 8)
Compare the two expressions using < , > , or =
100 × 8 25 × (4 × 8)
3
48 × 12 _____ 60 twelves – 13 twelves
48 × 12 _____ 60 twelves – 13 twelves
3
24 × 36 ____ 18 twenty-fours, tripled
24 × 36 ____ 18 twenty-fours, tripled

3
45 x 30 =
45 x 30 =
3
4.5 x 30 = ____ tenths x 30 =
4.5 x 30 = ____ tenths x 30 =
3
Multiply using the standard algorithm: 604 x 33
Multiply using the standard algorithm: 604 x 33
3
Multiply using the standard algorithm: 645 x 405
Multiply using the standard algorithm: 645 x 405
3
For a field trip, the school bought 45 sandwiches for $6.60 each and 38 bags of chips for $1.25 each.
How much did the school spend in all?
For a field trip, the school bought 45 sandwiches for $6.60 each and 38 bags of chips for $1.25 each.
How much did the school spend in all?
3
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair. Each bow requires .5 yards of ribbon.a. At the fabric store, ribbon is sold by the foot. If Jeanne wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy? Show all your work.
Jeanne makes hair bows to sell at the craft fair. Each bow requires .5 yards of ribbon.
a. At the fabric store, ribbon is sold by the foot. If Jeanne wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy? Show all your work.

3
(use answer from 21) If the ribbon costs 10¢ per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars? Explain your reasoning, including how you decided where to place the decimal.
(use answer from 21) If the ribbon costs 10¢ per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars? Explain your reasoning, including how you decided where to place the decimal.
3
A manufacturer is making 1,000 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide. Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need. Do not calculate the total.
A manufacturer is making 1,000 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide. Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need. Do not calculate the total.