Math Spiral 19: Ratios & Proportions
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
4 questions
5
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
It took Mike 7 hours to mow 4 lawns. At this rate, how many lawns could he mow in 35 hours?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
It took Mike 7 hours to mow 4 lawns. At this rate, how many lawns could he mow in 35 hours?
5
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
Sarah bought 8 pineapples for $10. How much would 15 pineapples cost?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
Sarah bought 8 pineapples for $10. How much would 15 pineapples cost?
5
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
John’s car can travel 40 miles on 4 gallons of gas? How man gallons of gas would it need to travel 100 miles?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
John’s car can travel 40 miles on 4 gallons of gas? How man gallons of gas would it need to travel 100 miles?
5
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
Tim ran 24 miles in 3 hours. How far could he run in 7 hours?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
Tim ran 24 miles in 3 hours. How far could he run in 7 hours?