How Much For One 1977

Last updated almost 5 years ago
6 questions
1

An elevator travels 510 feet in 5 seconds.
At that speed, how far (in feet) can this elevator travel in 16 seconds?

1

Han earns $38.00 for babysitting 4 hours.
At this rate, how much will he earn if he babysits for 7 hours?

1

The cost of 5 cans of dog food is $4.75.
At this price, how much do 8 cans of dog food cost?

1

A restaurant has 28 tables in its dining room. It takes the waitstaff 10 minutes to clear and set 8 tables.
At this rate, how long (in minutes) will it take the waitstaff to clear and set all the tables in the dining room?

1

Costs of homes can be very different in different parts of the United States.
A 500-square-foot apartment in New York City costs $475,000. What is the price per square foot?

1

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal?

Food Lion: 4 cans for $3.00 Publix: 6 cans for $4.26