LRIS 5.1 - 5.3 Review (YELLOW)
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
33 questions

1
Write the ratio in 3 different forms.
Write the ratio in 3 different forms.
1
Write the ratio in 3 different forms.
Write the ratio in 3 different forms.
1
Write the ratio in 3 different forms.
Write the ratio in 3 different forms.
1
Write the ratio in 3 different forms.
Write the ratio in 3 different forms.
1
Write the ratio in 3 different forms.
Write the ratio in 3 different forms.
1
Write the ratio in 3 different forms.
Write the ratio in 3 different forms.
1
Find the missing value in the ratio table.
Find the missing value in the ratio table.
1
Find the missing value in the ratio table.
Find the missing value in the ratio table.
1
Find the missing value in the ratio table.
Find the missing value in the ratio table.
1
Find the missing value in the ratio table.
Find the missing value in the ratio table.
1
Find the unit rate.Label it as miles per hour.
Find the unit rate.
Label it as miles per hour.
1
Find the unit rate.Label it as miles per hour.
Find the unit rate.
Label it as miles per hour.
1
Are the unit rates equivalent?
Are the unit rates equivalent?
1
How many bags did Bill fill?Make sure to label as bags.
How many bags did Bill fill?
Make sure to label as bags.
1
How many bags did Jack fill?Make sure to label as bags.
How many bags did Jack fill?
Make sure to label as bags.
1
How many goals per hour are there?Make sure to label as goals per hour.
How many goals per hour are there?
Make sure to label as goals per hour.
1
How many calories per liter are there?Make sure to label as calories per liter.
How many calories per liter are there?
Make sure to label as calories per liter.
1
How much for one energy drink? Make sure to label as per energy drink.
How much for one energy drink?
Make sure to label as per energy drink.
1
How many yards per minute? Make sure to label as yards per minute.
How many yards per minute?
Make sure to label as yards per minute.
1
Soup A unit cost:Make sure to label per ounce.Make sure to round to the hundredths place.
Soup A unit cost:
Make sure to label per ounce.
Make sure to round to the hundredths place.
1
Soup B unit cost:Make sure to label per ounce.
Soup B unit cost:
Make sure to label per ounce.
1
Which is the better buy?
Which is the better buy?
1
Beef A unit cost:Make sure to label per pound.
Beef A unit cost:
Make sure to label per pound.
1
Beef B unit cost:Make sure to label per pound.
Beef B unit cost:
Make sure to label per pound.
1
Which is the better buy?
Which is the better buy?

1
How many pieces of chalk are yellow?Make sure to label as pieces are yellow.
How many pieces of chalk are yellow?
Make sure to label as pieces are yellow.
1
How much time do you spend practicing slides?Make sure to label as minutes.
How much time do you spend practicing slides?
Make sure to label as minutes.
1
At this rate, how far can it run in 3 seconds?Make sure to label as feet.
At this rate, how far can it run in 3 seconds?
Make sure to label as feet.
1
At this rate, how long will it take him in minutes to read his entire 184 page book?Make sure to label as minutes.
At this rate, how long will it take him in minutes to read his entire 184 page book?
Make sure to label as minutes.
1
Which is the better buy?
Which is the better buy?
1
Which is the better buy?
Which is the better buy?
1
How many yards are in 48 feet?Make sure to label as yards.
How many yards are in 48 feet?
Make sure to label as yards.
1
If there are 150 girls, how many boys are there?Make sure to label as boys.
If there are 150 girls, how many boys are there?
Make sure to label as boys.