Module 2 Mid-Module Practice Assessment
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
25 questions
Note from the author:
Eureka Math/Engage NY

1
Write the expression for 50 times the difference of 64 and 36.
Write the expression for 50 times the difference of 64 and 36.
1
What is the value of a.?
What is the value of a.?
1
Write the expression for Divide the sum between 800 and 700 by 5.
Write the expression for Divide the sum between 800 and 700 by 5.
1
What is the value of b.?
What is the value of b.?
1
Write the expression for The sum of 4 thirteens and 16 thirteens.
Write the expression for The sum of 4 thirteens and 16 thirteens.
1
What is the value of c.?
What is the value of c.?
1
Write the expression for 12 times the sum of 6 and 12.
Write the expression for 12 times the sum of 6 and 12.
1
What is the value of d.?
What is the value of d.?
1
In words, write the expression 11 x (24 + 45)
In words, write the expression 11 x (24 + 45)
1
What is the value of e.?
What is the value of e.?
1
In words, write the expression (324 + 490) x 12
In words, write the expression (324 + 490) x 12
1
What is the value of f.?
What is the value of f.?
1
100 x 8 _______25 x (4 x 8)
100 x 8 _______25 x (4 x 8)
1
48 x 12 _________60 twelves - 13 twelves
48 x 12 _________60 twelves - 13 twelves
1
24 x 36 __________18 twenty-fours, tripled
24 x 36 __________18 twenty-fours, tripled

1
45 x 30 =
45 x 30 =
1
4.5 x 30 = __________tenths x 30
4.5 x 30 = __________tenths x 30
1
4.5 x 30 =
4.5 x 30 =
1
Use words, numbers, or pictures to explain how your answers to Parts (a) and (b) are related
Use words, numbers, or pictures to explain how your answers to Parts (a) and (b) are related
1
604 x 33 =
604 x 33 =
1
645 x 405 =
645 x 405 =
1
For a field trip, the school bought 45 sandwiches for $6.60 each and 38 bags of chips for $1.25 each.
How much did the school spend in all?
For a field trip, the school bought 45 sandwiches for $6.60 each and 38 bags of chips for $1.25 each.
How much did the school spend in all?
1
At the fabric store, ribbon is sold by the foot. If Jeanne wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy? Show all your work.
At the fabric store, ribbon is sold by the foot. If Jeanne wants to make 84 bows, how many feet of ribbon must she buy? Show all your work.

1
If the ribbon costs 10ยข per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars? Explain your reasoning, including how you decided where to place the decimal.
If the ribbon costs 10ยข per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars? Explain your reasoning, including how you decided where to place the decimal.
1
A manufacturer is making 1,000 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide. Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need. Do not calculate the total.
A manufacturer is making 1,000 times as many bows as Jeanne to sell in stores nationwide. Write an expression using exponents to show how many yards of ribbon the manufacturer will need. Do not calculate the total.