Add & Multiply

Last updated almost 5 years ago
2 questions
1

April's discount flowers was having a sale where each flower was five dollars. If Rachel bought eight roses and two daisies, how much did she spend?

Model to solve.

1

At Kaleb's Restaurant a group with six adults and two children came in to eat. If each meal cost six dollars, how much was the bill?

Model to solve.