20.2 Unit Rates

Last updated almost 5 years ago
25 questions
1

You can buy 5 oranges for $2.00. What is the unit rate for 1 orange?

1

You can buy 5 oranges for $2.00. What is the unit rate for $1?

1

For three people, there are five candy bars. What is the unit rate for the number of candy bars for 1 person?

1

For three people, there are five candy bars. What is the unit rate for the number of people for 1 candy bar?

1

In 12 1/2 minutes, Dulce read 50 pages. On average, how many pages did she read per minute?

1

In 12 1/2 minutes, Dulce read 50 pages. On average, how many minutes does it take to read one page?

1

Jean sells M&Ms to friends at 4 for 5 cents. The machine at the store sells 9 for 25 cents. Which is the better deal?

1

Frosted Flakes has 11 grams of sugar per ounce and Raisin Bran 13 grams of sugrar per 1.4 ounces. Which cereal will taste more sugary?

1

Tom sells baseball cards at 10 for 35 cents. Is that a better deal than 12 for 40 cents?

1

The hardware store sells 4th of July sparklers for 19 cents each. The fireworks stand charges 85 cents for four. Where would you purchase sparklers?

1

Ribbon: 5m for $6.45 or 240 cm for $3.19. Which ribbon is cheaper per meter?

1

An 11 ounce can of condensed soup (add 1 can of water), costs $1.45. A 20-ounce can of ready to serve soup costs $1.29. Which can of soup has the best price per ounce?

1

The flight from Oakland to Salt Lake City was 592 miles and took 180 minutes. The flight from Denver to Salt Lake City was 372 miles and took 124 minutes. On which flight were you traveling faster?

1

At the beginning of the month it took Raul 8 days to paint 17.6 offices. At the end of the month it took Raul 2 1/2 days to paint 6 1/2 offices. Is Raul faster at the beginning of the month or the end of the month?

1

In 9 minutes, Guillermo reads 7 1/2 pages of the novel. In 15 minutes Courtney reads 18 pages of the same novel. Who is the slower reader?

1

Yasmin's heart rate was measured at 19 beats in a 1/4 minute. How many beats per minute?

1

Yasmin's heart rate was measured at 19 beats in a 1/4 minute. How many minutes per beat?

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window.

What is her unit rate in windows per hour?

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window.

Describe a situation where finding this unit rate would be useful.

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window.

Complete the table to show this relationship.

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window.

Complete the table to show this relationship.

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window.

Complete the table to show this relationship.

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window.

Complete the table to show this relationship.

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window. What is the unit rate in time per window?

1

In 1/10 of an hour, Jane can clean 5/8 of a window. Describe a situation where finding this unit rate would be useful.