Ratey the Math Cat
star
star
star
star
star
Last updated over 4 years ago
18 questions

1
How much money earned for 1 lawn mowed?
How much money earned for 1 lawn mowed?
1
How much money earned for 2 lawns mowed?
How much money earned for 2 lawns mowed?
1
How much money earned for 3 lawns mowed?
How much money earned for 3 lawns mowed?
1
How much money earned for 5 lawns mowed?
How much money earned for 5 lawns mowed?
1
How much money earned for 10 lawns mowed?
How much money earned for 10 lawns mowed?
1
If he earned $250, how many lawns did he mow?
If he earned $250, how many lawns did he mow?
1
Graph those points on this graph.
Graph those points on this graph.

1
List one rate from your life, using the word PER such as " 2 hours of video games PER day."
List one rate from your life, using the word PER such as " 2 hours of video games PER day."
1
List one rate from your life, using the word PER such as " 2 hours of video games PER day."
List one rate from your life, using the word PER such as " 2 hours of video games PER day."
1
Use one of the rates from your own life. You are going to be building a rates table and then graphing those 3 rates. Write your answer like a rate #:#
Use one of the rates from your own life. You are going to be building a rates table and then graphing those 3 rates. Write your answer like a rate #:#
1
Write an equivalent rate that you can add to the graph. Write your answer like a rate #:#
Write an equivalent rate that you can add to the graph. Write your answer like a rate #:#
1
Write an equivalent rate that you can add to the graph. Write your answer like a rate #:#
Write an equivalent rate that you can add to the graph. Write your answer like a rate #:#
3
You'll be using the equivalent rates you just found to create a line on the graph.1. Label your x and y axis using the text tool. 2. Plot your 3 points.3. Draw a line with an arrow.
You will be graded on having all three of the above requirements.
You'll be using the equivalent rates you just found to create a line on the graph.
1. Label your x and y axis using the text tool.
2. Plot your 3 points.
3. Draw a line with an arrow.
You will be graded on having all three of the above requirements.
1
How many servings are there PER container?
How many servings are there PER container?
1
How many calories are there PER container? (remember per means multiplication)
How many calories are there PER container? (remember per means multiplication)
1
Use the information on the chart . If this container of food was divided equally among 8 people, then how many grams of fat PER person are there?(HINT: Remember how many servings are in this container? Then identify the grams of fat in one serving and then consider that 8 people are sharing it.)
Use the information on the chart . If this container of food was divided equally among 8 people, then how many grams of fat PER person are there?
(HINT: Remember how many servings are in this container? Then identify the grams of fat in one serving and then consider that 8 people are sharing it.)
1
If this container of food was divided equally among 8 people, how many grams of protein PER person are there?
If this container of food was divided equally among 8 people, how many grams of protein PER person are there?
1
Bonus: How many protein calories are there PER serving?
Bonus: How many protein calories are there PER serving?