Solve each system by eliminating one of the variables. Write your answer as an ordered pair. Check your answer.
1 point
1
Question 1
1.
1 point
1
Question 2
2.
1 point
1
Question 3
3.
1 point
1
Question 4
4.
1 point
1
Question 5
5.
1 point
1
Question 6
6.
Stevelyn went to Amelia's and bought x packages of spaghetti for $2 each and y jars of pasta sauce for $3 each and spent a total of $18. But upon returning home Stevelyn had pasta sauce already but was out of parmesan cheese. Stevelyn returned to Amelia's and bought x containers of parmesan cheese for $4 each and returned the pasta sauce bought on the first trip and still spent $18. The system of equations shown below represents the amounts, in dollars, Stevelyn spent on the two trips to Amelia's.
1 point
1
Question 7
7.
How many boxes of spaghetti did Stevelyn buy on the first trip?
1 point
1
Question 8
8.
How many jars of pasta sauce did Stevelyn buy on the first trip?