March 2021 Quick Check Ratios
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
15 questions
1
A soccer team played 25 games and won 17.Whay is the ratio of the number of wins to the number of losses?
A soccer team played 25 games and won 17.
Whay is the ratio of the number of wins to the number of losses?
1
A soccer team played 25 games and won 17.What is the ratio of the number of games played to the number of games won?
A soccer team played 25 games and won 17.
What is the ratio of the number of games played to the number of games won?
1
What is an equivalent ratio foe the problem of 6 dogs for ever 2 cas?
What is an equivalent ratio foe the problem of 6 dogs for ever 2 cas?
1
The ratio btween two color marbles is three red to one blue. If you have 12 red marbles, how many blue marbles do you have?
The ratio btween two color marbles is three red to one blue. If you have 12 red marbles, how many blue marbles do you have?
1
What number makes this ratio equal? 4/12 = ?/48
What number makes this ratio equal? 4/12 = ?/48
1
What numer makes this ratio equal? 6/15 = ?/75
What numer makes this ratio equal? 6/15 = ?/75
1
What are two equivalent ratios for 24/36?
What are two equivalent ratios for 24/36?
1
Which number belongs in the blank from the cans and ball image?
Which number belongs in the blank from the cans and ball image?
1
Which of the following is an example of a ratio?
Which of the following is an example of a ratio?
1
Fred has a bag with 3 blue cubes, 6 yellow cubes, and 11 red cubes. What is the ratio of blue cubes to the total number of cubes?
Fred has a bag with 3 blue cubes, 6 yellow cubes, and 11 red cubes. What is the ratio of blue cubes to the total number of cubes?
1
Terry can walk 5 miles in 60 minutes. How long does it take Trry to walk 1 mile?
Terry can walk 5 miles in 60 minutes. How long does it take Trry to walk 1 mile?
1
Mr. Sanchez drives 120 miles in 3 hours. At the same rate, how far will he drive in 5 hours?
Mr. Sanchez drives 120 miles in 3 hours. At the same rate, how far will he drive in 5 hours?
1
The price for 7 pencils is $35. How much would it cost for 3 pencils?
The price for 7 pencils is $35. How much would it cost for 3 pencils?
1
What's a better deal? (must show work to get credit) $30 for 2 DVD's or $48 for 4 DVD's
What's a better deal? (must show work to get credit) $30 for 2 DVD's or $48 for 4 DVD's
1
An ice company charged #3.40 for 4 bags of ice. If I bought 6 bags of ice, how much would it cost?
An ice company charged #3.40 for 4 bags of ice. If I bought 6 bags of ice, how much would it cost?