Power Standard Assessment

Last updated almost 5 years ago
12 questions
This is an assessment from the district on the standards that serves as test practice. Think of it as a KPREP section with an open response. Please try your best. There may be some items you do not know.
Summative 1 on standard 7.EE.3: Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically.
Use this scenario to answer questions 3-6:

A store pays two fees when a customer uses a credit card to make a purchase. These fees include
  • a flat fee of $0.15, and
  • a processing fee equal to 1.75% of the dollar amount of the purchase.
There is no sales tax on the purchase.
1

Refer to the scenario above.

Estimate the approximate amount of fees the store would have to pay when a customer uses a credit card for a $60.20 purchase. Show or explain how you arrived at your estimate in the space below.

1

Refer to the scenario above.

Calculate the exact amount of fees, in dollars and cents, the store pays in fees for a $60.20 credit card purchase. Show your work.

1

Refer to the scenario above.

Compare your answer in #2 to your estimate in #1 and assess the reasonableness of your estimate. Explain if your estimate was accurate or not and why.

1

Refer to the scenario above.

The store gives a discount to customers who use cash instead of a credit card for a purchase. The discount is equal to ⅘ of the 1.75% processing fee the store would be charged if a credit card was used. A customer is going to make a $150 purchase using cash. What will be the discount, in dollars and cents, for using cash instead of a credit card on this purchase?

Show your work in the box on the left.

Summative 2 on standard 7.EE.4a: Solve word problems leading to equations of the form px + q = r and p(x + q) = r, where p, q, and r are specific rational numbers.
1

Circle the equation that best represents the situation.

An adult and 5 children rent skates. It costs $4 per adult for skates and a total of $16.

1

Circle the equation that best represents the situation.

It costs Mikael $4 to make a bike bag, and he sells each for $5. He has made a profit of $16 so far.

1

Circle the equation that best represents the situation.

It was 16℃. The temperature began falling 4℃ per hour until it reached 5℃.

1

Hope made 3 different yo-yos. She used 1 ¾ meters of string to the first yo-yo, 1 meter of string for the second yo-yo, and a total of 4 ⅓ meters of string.

Hope uses the equation 1 ¾ + 1 + y = 4 ⅓ to represent the situation.

What does the variable y represent in the equation?

1

Raymond just got done jumping at Super Bounce Trampoline Center. The total cost of his session was $43.25. He had to pay a $7 entrance fee and $1.25 for every minute he was on the trampoline.

Write an equation to determine the number of minutes (t) that Raymond was on the trampoline.

1

Use your equation from #9 to find the number of minutes Raymond was on the trampoline.

Show your work in the box on the left.

1

Liliana uses ¾ calories per minute just by sitting. She uses 1 more calorie per minute by walking. Lilianna uses a total of 12 ¼ calories walking to the park.

Write an equation to determine the total number of minutes (d) Lilianna spent walking to the park.

1

Use your equation from #11 to determine the total number of minutes (d) Lilianna spent walking to the park.

Show your work in the box on the left.

You have completed the assessment. Please click submit.