At a local grocery store, the deli counter has American cheese on sale for $4.99 per pound with a limit of 1.61 pounds per customer. If y represents the total cost for buying x pounds of American cheese, then the inequality below describes the range for this problem.
Use the given information to find the largest cost that you can pay for the American cheese.