Unit 3 Assessment
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
15 questions
1
Ms. Ray ate 180 oranges in 12 days. Which rate below is equivalent to Ms. Ray's rate?
Ms. Ray ate 180 oranges in 12 days. Which rate below is equivalent to Ms. Ray's rate?
1
The cake recipe says to mix 5 teaspoons of sugar with 3 cups of flour. How much sugar would you use if you had 15 cups of flour?
The cake recipe says to mix 5 teaspoons of sugar with 3 cups of flour. How much sugar would you use if you had 15 cups of flour?
1
Convert 3/4 to a decimal
Convert 3/4 to a decimal
1
If the ratio of cars to trucks is 19 to 28, this means…
If the ratio of cars to trucks is 19 to 28, this means…
1
Oreo cookies are on sale 5 for $20.15 At this rate, what is the cost of per pack of Oreos?
Oreo cookies are on sale 5 for $20.15 At this rate, what is the cost of per pack of Oreos?
1
Convert 0.06 to a percent.
Convert 0.06 to a percent.
1
12% of 62 is what number?
12% of 62 is what number?
1
Ms. Kendall planned a trip to Texas. She traveled 192 miles in 4 hours. How far did Ms. Kendall travel per hour?
Ms. Kendall planned a trip to Texas. She traveled 192 miles in 4 hours. How far did Ms. Kendall travel per hour?
1
What decimal is represented in the shaded region?
What decimal is represented in the shaded region?
1
What value always stay the same in the "Percent Proportion" formula?
What value always stay the same in the "Percent Proportion" formula?
1
What is 0.01 written as a fraction?
What is 0.01 written as a fraction?
1
If the total cost of 3 Snickers cost $6.18, what is the price of each Snicker?
If the total cost of 3 Snickers cost $6.18, what is the price of each Snicker?
1
What is 0.23 written as a percent?
What is 0.23 written as a percent?
1
Jane runs laps. Choose the numbers to complete the chart.
Jane runs laps. Choose the numbers to complete the chart.
1
If Jane continues at this rate, how many minutes will it take her to run 15 laps?
If Jane continues at this rate, how many minutes will it take her to run 15 laps?