9.3 HW

Last updated over 3 years ago
7 questions
Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound. Write and solve an equation to find the cost of one peach. Enter the correct answers in the boxes.
1

Equation:

1

One peach per cost is ...

1

A 120-volt battery is connected to a circuit with 30 ohms of resistance. The current in amperes c flowing through the circuit can be found using the equation 30c=120. How many amperes of current are there in the wire?

1

1

1

1