Math Spiral 21: Ratios and Proportions
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
4 questions
10
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
At Ralphs, avocados are on sale for 6 for $7.50. At this rate how many avocados can Tom exactly buy if he has $20
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
At Ralphs, avocados are on sale for 6 for $7.50. At this rate how many avocados can Tom exactly buy if he has $20
10
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
Kaylee is driving 60 miles to Las Vegas. If her car can travel 12 miles per gallon, then how many gallons of gas will she need?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a double number line!
Kaylee is driving 60 miles to Las Vegas. If her car can travel 12 miles per gallon, then how many gallons of gas will she need?
10
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a 2 double number lines or 2 tape diagrams!
Target sells 24 rolls of toilet paper for $36 while Walmart sells 36 rolls for $63. What is the price per roll for each store and where should people buy their toilet paper from?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a 2 double number lines or 2 tape diagrams!
Target sells 24 rolls of toilet paper for $36 while Walmart sells 36 rolls for $63. What is the price per roll for each store and where should people buy their toilet paper from?
10
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a 2 double number lines or 2 tape diagrams!
Recipe A will allow one to make 24 cupcakes with 6 pounds of sugar while recipe B allows for 32 cupcakes with 5 pounds of sugar. Which recipe has the least amount of sugar per cupcake and by how much?
Directions: Evaluate or solve the following problem. Please show all of your work in order to receive full credit.
Hint: Utilize a 2 double number lines or 2 tape diagrams!
Recipe A will allow one to make 24 cupcakes with 6 pounds of sugar while recipe B allows for 32 cupcakes with 5 pounds of sugar. Which recipe has the least amount of sugar per cupcake and by how much?