Multiplication Mix
star
star
star
star
star
Last updated over 4 years ago
10 questions
1
Mary baked 6 trays of muffins. Each tray holds 7 muffins. How many muffins did Kelly bake in all?
Mary baked 6 trays of muffins. Each tray holds 7 muffins. How many muffins did Kelly bake in all?
1
Mrs. Bunn's garden has 8 rows of plants. Each row has 9 plants. How many plants are in Mrs. Bunn's garden altogether?
Mrs. Bunn's garden has 8 rows of plants. Each row has 9 plants. How many plants are in Mrs. Bunn's garden altogether?
1
Jackson played the piano for 40 minutes each day for seven days last week. What is the total amount of time that he practiced the piano last week?
Jackson played the piano for 40 minutes each day for seven days last week. What is the total amount of time that he practiced the piano last week?
1
Cathy joined a gym for three months. The cost is $30 each month. What is the total cost for the 3 month membership?
Cathy joined a gym for three months. The cost is $30 each month. What is the total cost for the 3 month membership?
1
Which will have the same product as (4 x 2) x 8?
Which will have the same product as (4 x 2) x 8?
1
What is the product of (5 x 2) x 6
What is the product of (5 x 2) x 6
1
What is the product of (3 x 3) x 6
What is the product of (3 x 3) x 6
1
Find the quotient. 28 divided by 7
Find the quotient. 28 divided by 7
1
Payton had 18 extra horse books to share. She divided them equally among three friends. How many comic books did each friends get?
Payton had 18 extra horse books to share. She divided them equally among three friends. How many comic books did each friends get?
1
A bag of oranges costs $6 and that is three times as much as a box of bananas. How much does a box of bananas cost?
A bag of oranges costs $6 and that is three times as much as a box of bananas. How much does a box of bananas cost?