LRIS Rates and Ratios End of Year Review (COLOR)
star
star
star
star
star
Last updated over 4 years ago
32 questions

1
Select the word form that correctly goes with the ratio in this problem.
Select the word form that correctly goes with the ratio in this problem.
1
What are some of the possible election results?Select ALL that are.
What are some of the possible election results?
Select ALL that are.
1
How many inches does he have?Make sure to label.1 yard = 3 feet1 feet = 12 inches
How many inches does he have?
Make sure to label.
1 yard = 3 feet
1 feet = 12 inches
1
Which of the following are examples of unit rates in the real word?Click on ALL that are.
Which of the following are examples of unit rates in the real word?
Click on ALL that are.
1
Find the unit rate. Make sure to label and use the word "per" in your answer.
Find the unit rate. Make sure to label and use the word "per" in your answer.
1
Explain what your answer for #5 means in a complete sentence.
Explain what your answer for #5 means in a complete sentence.
1
Who ran further?
Who ran further?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What goes in this area?
What goes in this area?
1
What is the ratio of squares to triangles?
What is the ratio of squares to triangles?
1
What is the ratio of squares to total shapes?
What is the ratio of squares to total shapes?
1
What is the ratio of squares and triangles to circles?
What is the ratio of squares and triangles to circles?

1
If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?Make sure to label.
If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?
Make sure to label.
1
What is the price per pound?Make sure to label.
What is the price per pound?
Make sure to label.
1
Alfred made 21 goals in 3.5 minutes.What is Alfred's unit rate?Make sure to label and use the word "per".
Alfred made 21 goals in 3.5 minutes.
What is Alfred's unit rate?
Make sure to label and use the word "per".
1
What is the unit rate for Lin's Market?Make sure to label and use the word "per".
What is the unit rate for Lin's Market?
Make sure to label and use the word "per".
1
What is the unit rate for Smith's Market?Make sure to label and use the word "per".
What is the unit rate for Smith's Market?
Make sure to label and use the word "per".
1
Which store is the better buy?
Which store is the better buy?
1
How many lawns could you mow in 20 hours?Make sure to label.
How many lawns could you mow in 20 hours?
Make sure to label.
1
What is your unit rate of lawns per hour?Make sure to label and use the word "per".
What is your unit rate of lawns per hour?
Make sure to label and use the word "per".
1
At this rate, how far could the jet fly in 9 hours?Make sure to label.
At this rate, how far could the jet fly in 9 hours?
Make sure to label.
1
What is the rate of the speed of the jet?Make sure to label as "miles per hour".
What is the rate of the speed of the jet?
Make sure to label as "miles per hour".
1
Write the ratio (pickles per hamburger) in simplest form.
Write the ratio (pickles per hamburger) in simplest form.
1
How many pickles would they use on 100 hamburgers.Make sure to label.
How many pickles would they use on 100 hamburgers.
Make sure to label.
1
How many cats are there when there are 45 total animals?Make sure to label.
How many cats are there when there are 45 total animals?
Make sure to label.
1
How many boys are there if there are 42 students in her class?Make sure to label.
How many boys are there if there are 42 students in her class?
Make sure to label.
1
In complete sentences, tell me your favorite new thing you have learned in math this year.
In complete sentences, tell me your favorite new thing you have learned in math this year.