LRIS Rates and Ratios End of Year Review (COLOR)

Last updated over 4 years ago
32 questions
1

Select the word form that correctly goes with the ratio in this problem.

1

What are some of the possible election results?
Select ALL that are.

1

How many inches does he have?
Make sure to label.
1 yard = 3 feet
1 feet = 12 inches

1

Which of the following are examples of unit rates in the real word?
Click on ALL that are.

1

Find the unit rate. Make sure to label and use the word "per" in your answer.

1

Explain what your answer for #5 means in a complete sentence.

1

Who ran further?

1

What goes in this area?

1

What goes in this area?

1

What goes in this area?

1

What goes in this area?

1

What goes in this area?

1

What goes in this area?

1

What goes in this area?

1

What is the ratio of squares to triangles?

1

What is the ratio of squares to total shapes?

1

What is the ratio of squares and triangles to circles?

1

If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?
Make sure to label.

1

What is the price per pound?
Make sure to label.

1

Alfred made 21 goals in 3.5 minutes.
What is Alfred's unit rate?
Make sure to label and use the word "per".

1

What is the unit rate for Lin's Market?
Make sure to label and use the word "per".

1

What is the unit rate for Smith's Market?
Make sure to label and use the word "per".

1

Which store is the better buy?

1

How many lawns could you mow in 20 hours?
Make sure to label.

1

What is your unit rate of lawns per hour?
Make sure to label and use the word "per".

1

At this rate, how far could the jet fly in 9 hours?
Make sure to label.

1

What is the rate of the speed of the jet?
Make sure to label as "miles per hour".

1

Write the ratio (pickles per hamburger) in simplest form.

1

How many pickles would they use on 100 hamburgers.
Make sure to label.

1

How many cats are there when there are 45 total animals?
Make sure to label.

1

How many boys are there if there are 42 students in her class?
Make sure to label.

1

In complete sentences, tell me your favorite new thing you have learned in math this year.