Основи Правознавства. 9 клас

Last updated over 4 years ago
2 questions
Курс: Основи Правознавства. 9 клас
Тема 4.
Урок 7. Сімя. Шлюб. Взаємні обов’язки.
Мета уроку:
Навчальна (освітня): Ознайомити 9-ти класників з основними положеннями Сімейного кодексу Укаїни про сім’ю і шлюб, про порядок укладення шлюбу, про особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя, особливості укладення шлюбу неповнолітніми.
Розвивальна: Формувати навички застосуваннясвоїхзнаньна практиці.
Сприяти поширенню правової культури та освіченості в учнівському середовищі.
Спонукати учнів до самостійного опрацювання матеріалу і осмислення.
Виховна: Виховувати потребу у дотриманні українського законодавства.
Тип уроку: комбінований.
Види роботи: розповідь; бесіда; робота з текстом Конституції України, витягами з Сімейного кодексу, із підручником; перегляд презентації та відео.
Основні поняття: шлюб, сім’я, майнові та немайнові права та обов’язки подружжя.
Очікувані результати: учні повинні вміти розтлумачувати поняття “сім’я” і “шлюб”; обґрунтовувати важливість права людини на створення сім’ї; пояснювати, використовуючи положення статтей Сімейного кодексу України, умови укладання шлюбу (зокрема порядок укладання шлюбу неповнолітньою особою); називати окремі особисті немайнові права і обов’язки подружжя, характеризувати їх на окремих прикладах; аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання на підставі норм сімейного права; висловлювати власні думки, щодо створення сім’ї.
Епіграф:
Сімейне життя — це школа обов’язків, заснована на любові.
Структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
III. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Законодавство про шлюб і сім’ю.
2. Що таке сім’я і шлюб.
3. Поняття шлюбу та порядок його укладання.
4. Особливості укладення шлюбу неповнолітньою особою.
5. Припинення шлюбу та визнання його недійсним.
6. Особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя.
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Розказати хто такі споживачі, продавці, виробники, виконавці.
2. Охарактеризувати права споживачів закріплені законодавством України.
3. Розв’язати правову ситуацію.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Законодавство про шлюб і сім’ю.
(Розповідь учителя.)
— Особливістю законодавства про шлюб і сім’ю є те, що предметом його регулювання є відносини, які переважно мають моральний зміст.
Сучасні сімейні відносини в Україні регулюються: законами, нормативно-правовими актами; за домовленістю між їх учасниками.
Найважливіші акти сімейного законодавства в Україні:
1) Сімейний кодекс України;
2) Закон «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»;
3) Закон «Про попередження насильства в сім’ї».
2. Що таке сім’я.
(Розповідь учителя.)
Сім’я – це найголовніший соціальний інститут суспільства. Вона посідає головне місце в житті людини порівняно з іншими формами людської спільності.
Сім’я – це маленька святиня для кожного з нас, вона об’єднує в собі біологічні, духовні та матеріальні аспекти.
Робота учнів з положеннями Сімейного кодексу України (ст.. 3. Сім’я)
3.Порядок укладання шлюбу. Шлюбний договір
Розповідь вчителя
Шлюб - сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. (Визначення учні записують у зошит.)
В Україні шлюбний вік установлено для чоловіків з 18-ти років, для жінок — з 17-ти. Однак право на шлюб може бути встановлено для особи, яка не досягла шлюбного віку. Але за будь-яких обставин мінімальний вік особи, за якого можливе укладання шлюбу, становить 14 років. Жінки і чоловіки можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Право на повторний шлюб виникає лише після припинення попереднього шлюбу.
Робота з Сімейним кодексом України
(Учитель роздає на парти учням заздалегідь заготовлені витяги із Сімейного кодексу України, стаття 21.)
Опрацюйте статтю 21 Сімейного кодексу України і з’ясуйте, що таке шлюб.
Опрацюйте статтю 26 Сімейного кодексу України і з’ясуйте, в яких випадках укладання шлюбу законом не дозволяється. Опрацювавши цю статтю, вкажіть випадки, в яких особи не можуть перебувати в шлюбі між собою:
1) які є родичами прямої лінії споріднення;
2) рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра;
3) двоюрідні брат і сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;
4) усиновлювач та усиновлена ним дитина.
— Шлюб реєструється після спливу 1 місяця з дня подання заяви про реєстрацію шлюбу. В окремих випадках шлюб може реєструватися до спливу вказаного строку:
1) вагітність нареченої;
2) народження нареченою дитини;
3) безпосередня загроза для життя одного з наречених.
4. Особливості укладення шлюбу неповнолітньою особою.
Право на шлюб мають особи, які не досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла 14 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Згідно із Сімейним кодексом України шлюб може бути визнаний недійсним, якщо він був зареєстрований з особою, яка не досягла шлюбного віку.
Згідно із Сімейним кодексом України шлюб може бути визнаний недійсним, якщо він був зареєстрований з особою, яка не досягла шлюбного віку.
4. Права та обов´язки подружжя.
Практичні завдання
(Користуючись витягами із Сімейного кодексу, учитель пропонує учням розглянути і вирішити життєві ситуації.)
Після 6-х років спільного проживання в шлюбі подружжя вирішило розлучитися. За час спільного проживання в них народилася донька і син. Подружжя спільно купило 3-кімнатну квартиру і меблі, мали автомобіль (чоловік придбав його до одруження), грошові кошти (які жінка отримала в дарунок до одруження). Яке рішення має ухвалити суд в цьому випадку?
Рішення суду має бути таким:
1) має бути вирішено питання про місце наступного проживання дітей (з ким із подружжя вони залишаться);
2) стосовно майна суд повинен ухвалити таке рішення:
а) майно, нажите під час перебування в шлюбі, має бути поділене навпіл (у цьому випадку квартира і меблі);
б) майно, яке належало кожному з подружжя до шлюбу (автомобіль чоловіка і грошові кошти дружини), залишається їхньою особистою власністю і поділу не підлягає.
6. Особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя.
Особисті немайнові правовідносини з участю подружжя це – врегульовані нормами сімейного права відносини з приводу особистих немайнових благ та інтересів осіб, що перебувають у шлюбі.
В основі особистих немайнових правовідносин подружжя лежить правовий статус кожного з подружжя. Під правовим статусом подружжя розуміється забезпечена законом можливість набуття і реалізації особистих і майнових прав подружжя з метою зміцнення сім’ї, виховання дітей і досягнення особистого щастя.
Подружжя має право на майно. Розрізняють майно, що належить дружині та чоловіку на правах особистої приватної власності, і майно, що належить подружжю на правах спільної сумісної власності.
IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
1)Бесіда на тему: Свобода – це усвідомлена необхідність.
2)Тестове завдання
Яке прізвище отримує подружжя після шлюбу?
а) жінка — прізвище чоловіка;
б) чоловік — прізвище жінки;
в) залишаються зі своїми прізвищами;
г) поєднують свої прізвища;
ґ) можливий будь-який із зазначених варіантів.
Відповідь: ґ.
.
V. Підсумки уроку. Закріплення знань шляхом повтору матеріала.
VI. Домашнє завдання.
1

Тестове завдання
Яке прізвище отримує подружжя після шлюбу?

1

Гарний шлюб спочиває на таланті і дружбі. Погоджуєтесь чи ні?