Unit 5 Exam 1

Last updated over 3 years ago
18 questions
We want to compare the costs of holding a party at the two pizza parlors.

Pizza Pal charges $16 to cover the room rental fee and $8 for each pizza.
Roma’s Pizza charges $24 to cover the rental fee and $6 for each pizza.
Required
1

If x is the number of pizzas ordered, which equation represents the cost for Pizza Pal.

Required
2

Write the equation for the Cost at Roma’s.

Required
2

After how many pizzas ordered would the cost the same at both pizza parlors?

Required
5

Solve the system of equations by graphing. Use desmos and paste a screenshot of your solution

Required
2

When would it be best to have the party at Pizza Pal?

Required
2

If you and two friends order three pizzas to celebrate your birthday, which pizza parlor would you choose if you wanted to save money? Justify your answer.

Apple and Samsung both make cell phones. Together, the two companies made $32,000. The difference in what they made was $8,000. Apple made more money (as they should). How much did each company make?
Required
2

Define your variables.

2

Write a system of linear equations to model the situation.

Required
2

Solve your system of equations. SHOW YOUR WORK!

Required
2

Explain your solution in the context of the problem

Solve the system using any method. Show your work.
Required
2

x = 3
x + y = 9

Required
2

x = 3y
x + 2y = 35

2

y = x + 1
2x + y = 19

2

3x - 2y = 3
x + 2y = 17

2

x - y = 15
x + y = 9

2

-4x + 2y = 10
2x + y = -3

2

Graph: y = -2x + 4 and y = ⅓ x - 3
Find the solution.

2

Find two numbers whose sum is 32 and their difference is 8.