Unit Rates Stations

Last updated over 4 years ago
23 questions
Note from the author:
Unit Rates & Better Buy

Unit Rate Stations

Please read the slides on the left and follow the directions below. When entering rates, exclude words and just enter numbers. Remember for money, you must ROUND to the hundredth place. For all prices, please enter them as $0.00 with no spaces.

You may use a calculator to help you find the answers.


Review the vocabulary words to the left. Then watch this PBS video on unit rates.
Write these notes into your math notebook.
1

How many levels were you able to complete in 5 minutes?

1

Price per Pepperidge Farm cookie?

1

Price per Oreo cookie?

1

Price per Chips Ahoy?

1

Which one is the better buy?

1

How many seconds does it take you to run 100 meters?

1

What is your rate in meters per second?

1

How many seconds does it take your group member to run 100 meters?

1

What is your group member's rate in meters per second?

1

Mass per M & M's in grams (round to the hundredths place)

1

Mass per Skittle in grams (round to the hundredths place)

1

Price of Honey Nut Cheerios per ounce

1

Price of Frosted Flakes per ounce

1

Price of Fruit Loops per ounce

1

Which one is the better buy?

1

Price per ounce of a Tall Coffee

1

Price per ounce of a Grande Coffee

1

Price per ounce of a Venti Coffee

1

Which on eis the better buy?

1

Make a copy of the UNIT RATE MAZE, and then draw the correct path. Insert a picture of your maze to show your work.

1

Price per ounce of option A

1

Price per ounce of option B

1

Which one is the better buy?