Rates Quiz
star
star
star
star
star
Last updated 11 months ago
11 questions
5
Is it a rate or a unit rate?
Is it a rate or a unit rate?
- The Friedland's pup, Ellie, eats 3 cups of food per day.
- The plant grew 5 centimeters in 8 weeks.
- Two Reese's cups were on sale for $1.00.
- Each monkey ate 3 bananas.
- Every student has 10 periods of math a week.
- Rate
- Unit Rate
1
Tara sells dog treats. One bag of dog treats costs $3.00. There are 30 dog treats per bag. How much does 1 dog treat cost?
Tara sells dog treats. One bag of dog treats costs $3.00. There are 30 dog treats per bag. How much does 1 dog treat cost?
2
Bailey watches two anime in a week! There are 52 weeks in one year. At this rate, how many anime can Bailey watch in 1 year? Use a proportion to find the answer!
Bailey watches two anime in a week! There are 52 weeks in one year. At this rate, how many anime can Bailey watch in 1 year? Use a proportion to find the answer!
1
Ariana Grande goes shopping for iconic ponytails. She finds two iconic ponytails for $50.70 and one iconic ponytail for $30.98. Which is the better deal?
Ariana Grande goes shopping for iconic ponytails. She finds two iconic ponytails for $50.70 and one iconic ponytail for $30.98. Which is the better deal?
1
In 1-2 sentences, explain how you knew MATHEMATICALLY which was the better buy in Question #4.
In 1-2 sentences, explain how you knew MATHEMATICALLY which was the better buy in Question #4.
1
Hey smart shopper! Which one of these soccer sales is the better deal?
Hey smart shopper! Which one of these soccer sales is the better deal?
1
Oliver wants to buy a PS5 for $499.99. If he saves $55 per week, how many weeks must he save before he has enough to purchase the PS5?
Oliver wants to buy a PS5 for $499.99. If he saves $55 per week, how many weeks must he save before he has enough to purchase the PS5?
2
Elijah wants to buy Spaghetti O’s from ShopRite. He finds 1 can for $1.02 and 5 cans for $4.20. Which is the better buy?
Elijah wants to buy Spaghetti O’s from ShopRite. He finds 1 can for $1.02 and 5 cans for $4.20. Which is the better buy?
2
A father went out to buy some milk for the family. A small milk cost $3.00 for 15 ounces. The other larger milk cost $4.82 for 23 ounces. If he wants to get the best price per ounce who should he buy? Explain your thinking mathematically (with numbers) OR in 1-2 sentences (with words to share how you made your decision).
A father went out to buy some milk for the family. A small milk cost $3.00 for 15 ounces. The other larger milk cost $4.82 for 23 ounces. If he wants to get the best price per ounce who should he buy? Explain your thinking mathematically (with numbers) OR in 1-2 sentences (with words to share how you made your decision).
2
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
Tyler and Jessica are driving to meet their grandparents. If they travel for 2 hours at a speed of 70 mph, how far away do their grandparents live from their home? (LABEL YOUR ANSWER!)
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
Tyler and Jessica are driving to meet their grandparents. If they travel for 2 hours at a speed of 70 mph, how far away do their grandparents live from their home? (LABEL YOUR ANSWER!)
3
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
It is 170 miles to the Baseball Hall of Fame in Cooperstown, NY. If it takes 3 hours to travel there from Little Falls, how fast would you be traveling? Round your answer to the nearest whole number. (LABEL YOUR ANSWER!)
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
It is 170 miles to the Baseball Hall of Fame in Cooperstown, NY. If it takes 3 hours to travel there from Little Falls, how fast would you be traveling? Round your answer to the nearest whole number. (LABEL YOUR ANSWER!)