Rates Check-in
star
star
star
star
star
Last updated 11 months ago
13 questions
2
Is it a rate or a unit rate? (HINT- There are 2 rates and 3 unit rates.)
Is it a rate or a unit rate? (HINT- There are 2 rates and 3 unit rates.)
- The Friedland's puppies eat a total of 6 cups of food per day.
- The plant grew 5 centimeters in 8 weeks.
- Two Reese's cups were on sale for $1.00.
- Each monkey ate 3 bananas.
- Every student has 10 periods of math a week.
- Rate
- Unit Rate

Required
1
How many dollars will Loren earn for working 14 hours?
How many dollars will Loren earn for working 14 hours?
Required
1
How many dollars will Loren earn for working 16 hours?
How many dollars will Loren earn for working 16 hours?
Required
1
How many dollars will Julie earn for working 6 hours?
How many dollars will Julie earn for working 6 hours?
Required
1
How many dollars will Julie earn for working 21 hours?
How many dollars will Julie earn for working 21 hours?
Required
2
Who makes more per hour at their part-time job? Justify your answer using your whiteboard. Take a picture of your work to show how you know this to be true.
Who makes more per hour at their part-time job? Justify your answer using your whiteboard. Take a picture of your work to show how you know this to be true.
Required
2
Bailey watches two anime in a week. There are 52 weeks in one year. At this rate, how many anime can Bailey watch in 1 year? (Use a proportion to find the answer!)
Bailey watches two anime in a week. There are 52 weeks in one year. At this rate, how many anime can Bailey watch in 1 year? (Use a proportion to find the answer!)
Required
1
Oliver wants to buy a PS5 for $499.99. If he saves $55 per week, how many weeks must he save before he has enough to purchase the PS5?
Oliver wants to buy a PS5 for $499.99. If he saves $55 per week, how many weeks must he save before he has enough to purchase the PS5?
Required
1
Hey smart shopper! Which one of these soccer sales is the better deal?
Hey smart shopper! Which one of these soccer sales is the better deal?
Required
2
Elijah wants to buy Spaghetti O’s from ShopRite. He finds 1 can for $1.02 and 5 cans for $5.20. Which is the better buy?
Elijah wants to buy Spaghetti O’s from ShopRite. He finds 1 can for $1.02 and 5 cans for $5.20. Which is the better buy?
Required
1
In 1-2 sentences, explain how you knew MATHEMATICALLY which was the better buy in Question #10. How did you figure it out?
In 1-2 sentences, explain how you knew MATHEMATICALLY which was the better buy in Question #10. How did you figure it out?

Required
2
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
Tyler and Jessica are driving to meet their grandparents. If they travel for 2 hours at a speed of 70 mph, how far away do their grandparents live from their home? (LABEL YOUR ANSWER!)
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
Tyler and Jessica are driving to meet their grandparents. If they travel for 2 hours at a speed of 70 mph, how far away do their grandparents live from their home? (LABEL YOUR ANSWER!)
Required
3
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
It is 170 miles to the Baseball Hall of Fame in Cooperstown, NY. If it takes 3 hours to travel there from Little Falls, how fast would you be traveling? Round your answer to the nearest whole number. (LABEL YOUR ANSWER!)
Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:
It is 170 miles to the Baseball Hall of Fame in Cooperstown, NY. If it takes 3 hours to travel there from Little Falls, how fast would you be traveling? Round your answer to the nearest whole number. (LABEL YOUR ANSWER!)