Unit 2 Review - Solving Linear Equations

Last updated over 3 years ago
12 questions
Link to graphing calculator here. Show your work boxes are optional!
1

Solve the equation.

1

Solve the equation.

1

A jewelry maker produces necklaces that sell for $85 each. The jewelry maker's costs include $35 in materials for each necklace plus fixed costs of $1650. How many necklaces must the jeweler sell to make the total costs equal the total sale amount?

1

Solve the equation. Type ONLY your numerical answer in the box.

1

Solve the equation. Type ONLY your numerical answer in the box.

1

Solve the equation. Type ONLY your numerical answer in the box.

1

Solve the literal equation in terms of y.
Make sure to write "y=...."

1

Just type the numerical solution.

1

Solve the equation.

1

Solve the equation.

1

Rewrite the equation so that y is a function of x


1

Solve the equation for W