Unit 4

Last updated over 4 years ago
10 questions
1

type 800 words in 12 minutes ________ words per minute. Find the unit rate, round to two decimals.

1

3 pizzas for $19.99 ________ each.

1

5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95

1

50 head of cattle for $24,500 or 37 head of cattle for $18,870

1

1

1

1

1

Totsakan enlarged the size of a photo to a height of 18 in. What is the new width if it was originally 2 in tall and 1 in wide?

1

Carlos bought one container of dried cherries for $7. How many containers can Stephanie buy if she has $14?