08/18 Adding & Subtracting Multi-digit Decimals

Last updated about 1 year ago
20 questions
This is an ongoing assignment for the WEEK! Please read below to see which questions need to be completed each day.
Be sure to answer the questions and show your work for each question. No work means NO CREDIT!

Monday Tuesday Questions: #1, 2, 6, 7, 11, 12, 13, 17, 19

Wednesday: Multiplication Questions #s 4, 9, 14, 20
Scenario 1: Under The Stars!
Use these prices to answer questions 1-5 for scenario 1.
1

What is the total cost of the items?

1

What is the difference between the highest priced item and the lowest price item?

1

If you have $50, how many bottles of Deet bug spray can you purchase?

1

What would be the cost of three lanterns and two flashlights?

1

If you had $100, would it be enough to buy a sleeping bag and two lanterns? Justify your response.

Scenario 2: Pretty in Pink!
Use these prices to answer questions 6-10 for scenario 2.
1

What is the total cost of the items?

1

What is the difference between the highest priced item and the lowest price item?

1

If you have $100, how many pairs of shoes can you purchase?

1

Milli used an estimation strategy and said that three pairs of shoes would cost no more than $42. Unfortunately Milli is wrong. Explain what Milli did wrong. (Teacher Graded)

1

Gillian and Lillian went to the mall. Gillian bought three make-up kits and Lillian bought six purses. Who paid more? Justify your response. (Teacher graded)

Scenario 3: Chopped!
Use these prices to answer questions 11-15 for scenario 3.
1

What is the total cost of the items?

1

What is the difference between the highest priced item and the lowest price item?

1

Brian went to Costco and bought a set of knives and a set of pot and pans. He was hoping to have enough money to buy a $3 soda on the way out of the store. If Brian took $100 to Costco, do you think he will have enough money to purchase a soda? Justify your response. (Teacher graded)

1

You decide to give all of your teachers a set of utensils. This year you have six teachers. How much would you pay in all?

1

You make $12 per hour. How many hours would you need to work to buy the oven?

Scenario 4: Tour de France!
Use these prices to answer questions 16-20 for scenario 4.
1

What is the total cost of the items?

1

What is the difference between the highest priced item and the lowest price item?

1

If you have $100, how may bike seats can you purchase?

1

Your Great Aunt Mildred said she would buy you a seat, shoes, and helmet if you purchase the bike. Who will pay more – you or Great Aunt Mildred? How did you determine who would pay more? Teacher graded)

1

You decided to buy a different pair shoes for every day of the week. How much did you pay in all?