Multiplying Decimal by Decimal Word Problems
star
star
star
star
star
Last updated 2 months ago
6 questions
1
Ms. Williams ran 4.09 miles each day for 9.5 days. How many total miles did Ms. Williams run?
Ms. Williams ran 4.09 miles each day for 9.5 days. How many total miles did Ms. Williams run?
1
Mrs. Godby has 11.5 bags of candy for her class. Each bag cost $5.80. How much money did she spend on the bags of candy?
Mrs. Godby has 11.5 bags of candy for her class. Each bag cost $5.80. How much money did she spend on the bags of candy?
1
Kelsey is buying cheese for her restaurant. If the price of the cheese is $0.5 a pound, how much would she spend on 96.4 pounds of cheese?
Kelsey is buying cheese for her restaurant. If the price of the cheese is $0.5 a pound, how much would she spend on 96.4 pounds of cheese?
1
5.4 x 1.1
5.4 x 1.1
1
Five Loaves Deli can make 2.2 sandwiches in 1 minute. How many sandwiches can Five Loaves Deli make in 45.7 minutes?
Five Loaves Deli can make 2.2 sandwiches in 1 minute. How many sandwiches can Five Loaves Deli make in 45.7 minutes?
1
A bag of grass seed weighs 5.83 pounds. How many pounds would 2.5 bags weigh?
A bag of grass seed weighs 5.83 pounds. How many pounds would 2.5 bags weigh?