Let's Check!

Last updated about 4 years ago
3 questions
Note from the author:
Word Problems Pre-Test

It's time for you to try! Read each question carefully and solve the problem.

  1. Write the NUMBER SENTENCE
  2. Show the WORKING clearly.
  3. Write the STATEMENT for each question.

Remember: Understand, Plan it, Solve and Check.

4

A refrigerator costs $913. An oven costs $128 less than the refrigerator. A laptop costs 3 times as much as the oven.
a) How much does the refrigerator cost?
b) How much does the laptop cost?

4

Peiling has 606 blue and pink beads. She has twice as many pink beads as blue beads. How many pink beads does she have?

4

Oliver had some cloth. He cut the cloth into 7 pieces of equal length. Each piece of cloth was 126 cm long. He then had 118 cm of cloth left. How much cloth did he have at first?