Watch the review lesson below. Then finish the assignment.
1 point
1
Question 1
1.
Find the quotient.
1 point
1
Question 2
2.
Anita pays $20.70 to copy an 18 page report. What is the cost for each page?
1 point
1
Question 3
3.
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Hint: A dozen = _____
1 point
1
Question 4
4.
An artist uses 49.4 centimeters of decorative molding to make a square picture frame. How long is each side of the frame?
Hint: a square have 4 equal sides.
1 point
1
Question 5
5.
Abby and her 7 friends had lunch at the neighborhood burger barn. The bill was $47.60. If they shared the cost of the lunch equally, how much did each person pay?
Hint: think about how many people are paying for the meal.
1 point
1
Question 6
6.
Find the quotient.
94.5 รท 25 = _____
1 point
1
Question 7
7.
Five fisherman caught a total of 24.8 pounds of fish. If each fisherman keeps the same amount of fish, how many pounds of fish does each fisherman get?
1 point
1
Question 8
8.
Challenge question!
Grandpa Sam is going to his family reunion and is purchasing a meal for everyone in his family. There are 96 people in his family and Sam payed a total of $1,272. If every meal cost the same amount, what is the cost of one meal?