7.1.13

Last updated about 4 years ago
4 questions
Note from the author:
Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50.
Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50.
1

How much does popcorn cost per ounce?

1

How much popcorn can you buy per dollar?

1

Choose two different equations that represent this situation. Use p for ounces of popcorn and c for cost in dollars.

1

Choose one of your equations, and sketch its graph. Be sure to label the axes.