[Week 8] - Common Assessment 2 Review
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
24 questions

1
8.67 x 6 = _____
8.67 x 6 = _____
1
15.35 ÷ 5 = _____
15.35 ÷ 5 = _____
1
39.4 x 4.7 = _____
39.4 x 4.7 = _____
1
384.6 ÷ 12 = _____
384.6 ÷ 12 = _____
1
A box of candles holds 5 candles. The box sold for $6.50. What is the price of each candle?
A box of candles holds 5 candles. The box sold for $6.50. What is the price of each candle?
1
Elizabeth uses 33.75 ounces of granola for 15 servings of trail mix. If each serving contains the same amount of granola, how much granola isin each serving?
Elizabeth uses 33.75 ounces of granola for 15 servings of trail mix. If each serving contains the same amount of granola, how much granola is
in each serving?

1
Which number will NOT round to 7.3?
Which number will NOT round to 7.3?
1
How many more inches of snow fell on Tuesday and Wednesday combined than on Thursday and Friday combined?
How many more inches of snow fell on Tuesday and Wednesday combined than on Thursday and Friday combined?
1
How much warmer was it on Saturday than Friday?
How much warmer was it on Saturday than Friday?
1
A box of skittles contains 35 bags. Each bag has 123 skittles. How many skittles are in 3 boxes?
A box of skittles contains 35 bags. Each bag has 123 skittles. How many skittles are in 3 boxes?
1
Kaya’s score in the gymnastics competition is 15.4 when rounded to the nearest tenth. Which of the following is her actual score?
Kaya’s score in the gymnastics competition is 15.4 when rounded to the nearest tenth. Which of the following is her actual score?
1
The price of a shirt is $26.50. The matching shorts are 0.9 times the price of the shirt. If Luke wants to buy the shirt and the shorts, how much money will he need?
The price of a shirt is $26.50. The matching shorts are 0.9 times the price of the shirt. If Luke wants to buy the shirt and the shorts, how much money will he need?

1
Ali’s times for the four laps of the race are: 15.36 seconds, 15.95 seconds, 17 seconds, and 18.25 seconds. How long did Ali take to complete the whole race?
Ali’s times for the four laps of the race are: 15.36 seconds, 15.95 seconds, 17 seconds, and 18.25 seconds. How long did Ali take to complete the whole race?
1
Tickets to the school play cost $3.65 for children and $5.65 for adults. Sonal buys tickets for 3 children and 2 adults. How much money should she get back if she gives the cashier $50?
Tickets to the school play cost $3.65 for children and $5.65 for adults. Sonal buys tickets for 3 children and 2 adults. How much money should she get back if she gives the cashier $50?
1
Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire?
Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire?
1
What is 2.16 divided by 3?
What is 2.16 divided by 3?
1
Kiera makes 188.6 ounces of punch for a poolparty. She has 23 guests attending the party.How many ounces of punch does she make for each guest?
Kiera makes 188.6 ounces of punch for a pool
party. She has 23 guests attending the party.
How many ounces of punch does she make for each guest?
1
Micah spent: ______
Micah spent: ______
1
Jeremy spent: ____
Jeremy spent: ____

1
What is the product of 7.4 and 32.5?
What is the product of 7.4 and 32.5?
1
Adam is carrying books to the classroom for his teacher. Each book weighs 3.85 pounds. If he carries 4 books, how many pounds is Adam carrying?
Adam is carrying books to the classroom for his teacher. Each book weighs 3.85 pounds. If he carries 4 books, how many pounds is Adam carrying?
1
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
1
Anita pays $1.15 for each poster made at a crafting store. Anita has 18 posters made. What is her total cost?
Anita pays $1.15 for each poster made at a crafting store. Anita has 18 posters made. What is her total cost?
1
Mr. Glaeser gave out 6,180 points to all his students on last year’s Common Assessment 2. He had a total of 75 students. If every student got an equal amount of points, how many points did each student get?
Mr. Glaeser gave out 6,180 points to all his students on last year’s Common Assessment 2. He had a total of 75 students. If every student got an equal amount of points, how many points did each student get?