7.2.13

Last updated over 1 year ago
13 questions
1

1. At the supermarket you can fill your own honey bear container. A customer buys 12 oz of honey for $5.40.

a. How much does honey cost per ounce?

1

1b. How much honey can you buy per dollar?

1

1c. Choose two equations that correctly represent this situation.

Use h for ounces of honey an c for cost in dollars.

1

1d. Choose one of the correct equations from above and sketch its graph.

Be sure the label the axes.

3

2. The point (3, 6/5) LIes on the graph representing a proportional relationship. Which of the following points also lie on the same graph?

Select ALL that apply.

2

3. A trail mix recipe asks for 4 cups of raisins for every 6 cups of peanuts. There is a proportional relationship between the amount of raisins, r (cups),and the amount of peanuts p (cups), in this recipe.

a. Write the equation for the relationship that has a constant of proportionality GREATER than 1. (1 pt)

Show your work: Graph the relationship. Remember to label your x and y axes. (1 pt)

2

3. A trail mix recipe asks for 4 cups of raisins for every 6 cups of peanuts. There is a proportional relationship between the amount of raisins, r (cups),and the amount of peanuts p (cups), in this recipe.

b. Write the equation for the relationship that has a constant of proportionality LESS than 1. (1 pt)

Show your work: Graph the relationship. Remember to label your x and y axes. (1 pt)

4

4. Here is a graph that represents a proportional relationship.

a) Come up with a situation that could be represented by this graph.

b) Label the axes with quantities in your situation. (2pts)

c. Give the graph a title. (1pt)

d. Choose a point on the graph. What do the coordinates represent in your situation? Use a text box to write a sentence. (1pt)

1

EXIT TICKET
Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. The amount of popcorn you get and money you have to pay for the popcorn are in a proportional relationship.

1. How much does popcorn cost per ounce?

1

Exit Ticket
2. How much popcorn can you buy per dollar?

1

Exit Ticket
3. Write two different equations that represent this situation.

Use p for ounces of popcorn and c for cost in dollars.

Write this equation as p=

1

Exit Ticket
3. Write two different equations that represent this situation.

Use p for ounces of popcorn and c for cost in dollars.

Write this equation as c=

4

Exit Ticket
4. Choose one of your equations, and sketch its graph.

Be sure to label the axes.