[Week 8] - Common Assessment 2 Review

Last updated over 3 years ago
24 questions
1

8.67 x 6 = _____

1

15.35 ÷ 5 = _____

1

39.4 x 4.7 = _____

1

384.6 ÷ 12 = _____

1

A box of candles holds 5 candles. The box sold for $6.50. What is the price of each candle?

1

Elizabeth uses 33.75 ounces of granola for 15 servings of trail mix. If each serving contains the same amount of granola, how much granola is
in each serving?

1

Which number will NOT round to 7.3?

1

How many more inches of snow fell on Tuesday and Wednesday combined than on Thursday and Friday combined?

1

How much warmer was it on Saturday than Friday?

1

A box of skittles contains 35 bags. Each bag has 123 skittles. How many skittles are in 3 boxes?

1

Kaya’s score in the gymnastics competition is 15.4 when rounded to the nearest tenth. Which of the following is her actual score?

1

The price of a shirt is $26.50. The matching shorts are 0.9 times the price of the shirt. If Luke wants to buy the shirt and the shorts, how much money will he need?

1

Ali’s times for the four laps of the race are: 15.36 seconds, 15.95 seconds, 17 seconds, and 18.25 seconds. How long did Ali take to complete the whole race?

1

Tickets to the school play cost $3.65 for children and $5.65 for adults. Sonal buys tickets for 3 children and 2 adults. How much money should she get back if she gives the cashier $50?

1

Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire?

1

What is 2.16 divided by 3?

1

Kiera makes 188.6 ounces of punch for a pool
party. She has 23 guests attending the party.
How many ounces of punch does she make for each guest?

1

Micah spent: ______

1

Jeremy spent: ____

1

What is the product of 7.4 and 32.5?

1

Adam is carrying books to the classroom for his teacher. Each book weighs 3.85 pounds. If he carries 4 books, how many pounds is Adam carrying?

1

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

1

Anita pays $1.15 for each poster made at a crafting store. Anita has 18 posters made. What is her total cost?

1

Mr. Glaeser gave out 6,180 points to all his students on last year’s Common Assessment 2. He had a total of 75 students. If every student got an equal amount of points, how many points did each student get?