Ratios and Unit Rates
star
star
star
star
star
Last updated about 4 years ago
10 questions
1
Mr. Skinner is so cool that he started collecting Pokemon cards... totally weird, right?!?! In his pocket right now, he has 3 Normal-type cards, 4 Fire-type cards, and 5 Water-type cards. What is the ratio of Water-type cards to Normal-type cards?
For your answer--- Numbers only, no words, and use the symbols / or : or the word "to" --------------------------------------------------El Sr. Skinner es tan genial que comenzó a coleccionar cartas de Pokémon ... ¡totalmente extraño, ¿verdad?!?! En su bolsillo ahora mismo, tiene 3 cartas de tipo Normal, 4 cartas de tipo Fuego y 5 cartas de tipo Agua. ¿Cuál es la proporción de cartas de tipo Agua a cartas de tipo Normal?
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras, y use los símbolos / o: o la palabra "para"
Mr. Skinner is so cool that he started collecting Pokemon cards... totally weird, right?!?! In his pocket right now, he has 3 Normal-type cards, 4 Fire-type cards, and 5 Water-type cards. What is the ratio of Water-type cards to Normal-type cards?
For your answer--- Numbers only, no words, and use the symbols / or : or the word "to"
--------------------------------------------------
El Sr. Skinner es tan genial que comenzó a coleccionar cartas de Pokémon ... ¡totalmente extraño, ¿verdad?!?! En su bolsillo ahora mismo, tiene 3 cartas de tipo Normal, 4 cartas de tipo Fuego y 5 cartas de tipo Agua. ¿Cuál es la proporción de cartas de tipo Agua a cartas de tipo Normal?
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras, y use los símbolos / o: o la palabra "para"
1
Using the Pokemon cards that Skinner is carrying around in his pocket... 3 Normal-type cards, 4 Fire-type cards, and 5 Water-type cards... What is the ratio of Fire-type cards to the total number of cards? Simplify your ratio, if possible.
For your answer--- Numbers only, no words, and use the symbols / or : or the word "to"--------------------------------------------------Usando las cartas de Pokémon que Skinner lleva en su bolsillo ... 3 cartas de tipo Normal, 4 cartas de tipo Fuego y 5 cartas de tipo Agua ... ¿Cuál es la relación entre cartas de tipo Fuego y el número total de tarjetas? Simplifique su proporción, si es posible.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras, y use los símbolos / o: o la palabra "para"
Using the Pokemon cards that Skinner is carrying around in his pocket... 3 Normal-type cards, 4 Fire-type cards, and 5 Water-type cards... What is the ratio of Fire-type cards to the total number of cards? Simplify your ratio, if possible.
For your answer--- Numbers only, no words, and use the symbols / or : or the word "to"
--------------------------------------------------
Usando las cartas de Pokémon que Skinner lleva en su bolsillo ... 3 cartas de tipo Normal, 4 cartas de tipo Fuego y 5 cartas de tipo Agua ... ¿Cuál es la relación entre cartas de tipo Fuego y el número total de tarjetas? Simplifique su proporción, si es posible.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras, y use los símbolos / o: o la palabra "para"
1
True or False... The ratios 12:25 and 3:5 are equivalent ratios.--------------------------------------------------Verdadero o falso ... Las proporciones 12:25 y 3: 5 son proporciones equivalentes.
True or False... The ratios 12:25 and 3:5 are equivalent ratios.
--------------------------------------------------
Verdadero o falso ... Las proporciones 12:25 y 3: 5 son proporciones equivalentes.
1
True or False... The ratios 24:16 and 9:6 are equivalent ratios.--------------------------------------------------Verdadero o falso ... Las proporciones 24:16 y 9: 6 son proporciones equivalentes.
True or False... The ratios 24:16 and 9:6 are equivalent ratios.
--------------------------------------------------
Verdadero o falso ... Las proporciones 24:16 y 9: 6 son proporciones equivalentes.
1
Ms. Pacheco bought 6 super cool bracelets for a total cost of $42. What is the unit rate (cost per bracelet)?--------------------------------------------------La Sra. Pacheco compró 6 brazaletes geniales por un costo total de $ 42. ¿Cuál es la tarifa unitaria (costo por brazalete)?
Ms. Pacheco bought 6 super cool bracelets for a total cost of $42. What is the unit rate (cost per bracelet)?
--------------------------------------------------
La Sra. Pacheco compró 6 brazaletes geniales por un costo total de $ 42. ¿Cuál es la tarifa unitaria (costo por brazalete)?
1
Ms. Pacheco also bought a ton of candy. She paid $20 for 16 giant packs of Smarties. What is the unit rate (cost per pack)?--------------------------------------------------La Sra. Pacheco también compró una tonelada de dulces. Pagó $ 20 por 16 paquetes gigantes de Smarties. ¿Cuál es la tarifa unitaria (costo por paquete)?
Ms. Pacheco also bought a ton of candy. She paid $20 for 16 giant packs of Smarties. What is the unit rate (cost per pack)?
--------------------------------------------------
La Sra. Pacheco también compró una tonelada de dulces. Pagó $ 20 por 16 paquetes gigantes de Smarties. ¿Cuál es la tarifa unitaria (costo por paquete)?

1
After 12 years of teaching, Skinner had worn out _____ pairs of shoes.
For your answer --- Numbers only, no words :-)----------------------------------------Después de 12 años de enseñar, Skinner había gastado _____ pares de zapatos.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)
After 12 years of teaching, Skinner had worn out _____ pairs of shoes.
For your answer --- Numbers only, no words :-)
----------------------------------------
Después de 12 años de enseñar, Skinner había gastado _____ pares de zapatos.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)
1
After _____ years of teaching, Skinner had worn out 14 pairs of shoes.
For your answer --- Numbers only, no words :-)----------------------------------------Después de 12 años de enseñar, Skinner había gastado _____ pares de zapatos.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)
After _____ years of teaching, Skinner had worn out 14 pairs of shoes.
For your answer --- Numbers only, no words :-)
----------------------------------------
Después de 12 años de enseñar, Skinner había gastado _____ pares de zapatos.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)

1
The total cost of 7 bags of Takis is $ _____ .
For your answer --- Numbers only, no words :-)----------------------------------------El costo total de 7 bolsas de Takis es de $ _____.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)
The total cost of 7 bags of Takis is $ _____ .
For your answer --- Numbers only, no words :-)
----------------------------------------
El costo total de 7 bolsas de Takis es de $ _____.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)
1
The total cost of _____ bags of Takis is $37.50 .
For your answer --- Numbers only, no words :-)----------------------------------------El costo total de 7 bolsas de Takis es de $ _____.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)
The total cost of _____ bags of Takis is $37.50 .
For your answer --- Numbers only, no words :-)
----------------------------------------
El costo total de 7 bolsas de Takis es de $ _____.
Para su respuesta --- Solo números, sin palabras :-)