7LRIS Honors WS#12 - Blue Unit Rate Equations

Last updated about 4 years ago
49 questions
1

1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?

Write the ratio as a fraction without labels.

1

1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?

Find the Unit Rate:

1

1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?

How much would it cost to buy 6-lb of mangos?

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?

Write the ratio as a fraction without labels.

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?

Find the Unit Rate:

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?

How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in ft/sec.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How far can you go in 5 seconds?

Write your answer in feet.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in $/newspaper.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How much will it cost to buy 25 newspapers?

Write your answer in $ (example $2).

1

5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?

Write the ratio as a fraction without labels.

1

5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?

Find the Unit Rate:

1

5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?

How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?

Write your answer in $ (example $2).

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?

Write the ratio as a fraction without labels.

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?

Find the Unit Rate:

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?

How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?

Write your answer in $.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in points per game.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How many points will you score after 5 games?

Write your answer in points.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in hats/person.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

If there are 19 people, how many hats are there?

Write your answer in hats.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in seats/person.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How many seats are there if there are 10 people?

Write your answer in seats.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in miles/hour.

Round to the nearest hundredth.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How far can they travel in 13 hours?

Write your answer in miles.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in students/teacher.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

If there are 12 teachers, how many students are there?

Write your answer in students.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in pets/house.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

If there are 7 houses, how many pets are there?

Write your answer in pets.

0

How do you feel you did on this assignment?