7LRIS Honors WS#12 - Blue Unit Rate Equations
star
star
star
star
star
Last updated about 4 years ago
49 questions

1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Write the ratio as a fraction without labels.
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Write the ratio as a fraction without labels.
1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Find the Unit Rate:
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Find the Unit Rate:
1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
How much would it cost to buy 6-lb of mangos?
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
How much would it cost to buy 6-lb of mangos?
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the ratio as a fraction without labels.
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the ratio as a fraction without labels.
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Find the Unit Rate:
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Find the Unit Rate:
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in ft/sec.
Find the Unit Rate:
Write your answer in ft/sec.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How far can you go in 5 seconds?
Write your answer in feet.
How far can you go in 5 seconds?
Write your answer in feet.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in $/newspaper.
Find the Unit Rate:
Write your answer in $/newspaper.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How much will it cost to buy 25 newspapers?
Write your answer in $ (example $2).
How much will it cost to buy 25 newspapers?
Write your answer in $ (example $2).
1
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Write the ratio as a fraction without labels.
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Write the ratio as a fraction without labels.
1
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Find the Unit Rate:
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Find the Unit Rate:
1
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?
Write your answer in $ (example $2).
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?
Write your answer in $ (example $2).
1
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Write the ratio as a fraction without labels.
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Write the ratio as a fraction without labels.
1
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Find the Unit Rate:
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Find the Unit Rate:
1
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?
Write your answer in $.
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?
Write your answer in $.

1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in points per game.
Find the Unit Rate:
Write your answer in points per game.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How many points will you score after 5 games?
Write your answer in points.
How many points will you score after 5 games?
Write your answer in points.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in hats/person.
Find the Unit Rate:
Write your answer in hats/person.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
If there are 19 people, how many hats are there?
Write your answer in hats.
If there are 19 people, how many hats are there?
Write your answer in hats.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in seats/person.
Find the Unit Rate:
Write your answer in seats/person.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How many seats are there if there are 10 people?
Write your answer in seats.
How many seats are there if there are 10 people?
Write your answer in seats.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in miles/hour.
Round to the nearest hundredth.
Find the Unit Rate:
Write your answer in miles/hour.
Round to the nearest hundredth.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How far can they travel in 13 hours?
Write your answer in miles.
How far can they travel in 13 hours?
Write your answer in miles.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in students/teacher.
Find the Unit Rate:
Write your answer in students/teacher.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
If there are 12 teachers, how many students are there?
Write your answer in students.
If there are 12 teachers, how many students are there?
Write your answer in students.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer in pets/house.
Find the Unit Rate:
Write your answer in pets/house.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
If there are 7 houses, how many pets are there?
Write your answer in pets.
If there are 7 houses, how many pets are there?
Write your answer in pets.
0
How do you feel you did on this assignment?
How do you feel you did on this assignment?