7th Math 2.22 A

Last updated over 2 years ago
7 questions
1

Great Prices--You're at Great America with some friends and stop for a snack. You buy an ice cream bar for $8 and three bottles of water to share. The total was $20.
How much did each bottle of water cost?

"Each bottle of water cost..."

CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations

1

Arcade--Cesar went to Round One with some friends and paid for a few different activities. He spent $5.50 to win a stuffed animal from the claw machine, he played $6.25 worth of arcade games, and also paid for three rounds of bowling.
In total, he spent $30.50 for the whole day. How much did each round of bowling cost?

"Each round of bowling cost..."

CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations

MEDIUM PROBLEMS
1

Solve--Show your work and use inverse operations to solve for the value of x.

**You MUST SYW in formative**. Remember that you can type and press Enter to make a new line of work when solving equations.

"x=___"

1

Swimmer--Jessica is on a swim team and has swim practice four days each week. The schedule is the same each day. The team swims in the morning and then again for 2 hours in the evening. She swims 12 hours total per week.

How long does she swim each morning?

"Each morning Jessica swims..."

CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations

1

Market--Mr. Hwung loves to cook. He wanted to make a seared tuna salad, so he went to Whole Foods. He bought a bag of mixed greens for $1.90 and 8 ounces of tuna. In total, his trip cost $15.90.

How much was each ounce of tuna?

"Each ounce of tuna..."

CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations

1

SPICY--Try if you have time.
Solve for the value of x.

"x=___"

4

Target--Mr. Hwung spent a total of $45 on groceries at Target. He bought a jumbo bag of Takis for $4, a large steak for $15, and soda for $5.
He also bought three of the same type of cereal. How much did each one cost?

Answer in a complete sentence.

CFS:
#1: Defines appropriate variable
#2: Accurately writes equation with variable
#3: Accurately solves with inverse operations

Great work!! Move ahead on starred recommended IXL skills or Algebra 1.